Ryzy papieru po wydruku ułożone w stos.
18 listopada 2019

Jaką gramaturę papieru wybrać do druku książki? Podpowiadamy!


Jaką gramaturę papieru wybrać do druku książki? Podpowiadamy!

Jakość papieru ma istotne znaczenie dla estetyki danego dzieła. Dlatego osoby, które chcą wydać książkę, powinny zwrócić szczególną uwagę na ten właśnie parametr. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat właściwej gramatury. W razie wątpliwości polecamy również skorzystanie z profesjonalnego doradztwa pracowników naszej drukarni.

Czy papier wymaga powlekania?

Niezależnie od swojej gramatury papier może występować w wersji powlekanej lub niepowlekanej. Ten pierwszy rodzaj jest pokryty warstwą zabezpieczającą. Polepsza ona wytrzymałość druku i chroni kartki przed zniszczeniem, zaginaniem czy zabrudzeniem. Kontrast pomiędzy tłem a czcionką jest wyraźniejszy, co zwiększa widoczność liter. Z kolei tworzywo bez specjalnej powłoki jest nazywane również papierem offsetowym. Stosuje się go znacznie częściej przy wydruku na wysoką skalę, gdyż odznacza się niższą ceną oraz zadowalającą jakością. Kiedy poleca się wybór wersji powlekanej? Jeśli autor planuje wydać książkę (https://drukksiazek.pl/produkt/ksiazka-w-oprawie-miekkiej-klejonej/) zawierającą dużą liczbę zdjęć i grafik – od ich estetyki zależy odbiór dzieła.

Jaka gramatura?

Przechodząc do sedna, warto odpowiedzieć na pytanie: czym jest gramatura papieru? W poligrafii to parametr określający gęstość, co bezpośrednio wiąże się z jego grubością oraz sztywnością. Im gęstszy jest papier, czyli im wyższa jest jego gramatura, a także, tym większym ciężarem odznacza się arkusz.

Dla wnętrza książek standardowo stosuje się papier o od 70 do 150 gramów, natomiast w przypadku okładki zakres ten wynosi od 230 do nawet 350 gramów. Dobór zależy w dużej mierze od tego, do czego służy wydruk. W przypadku wizytówek czy papierów dekoracyjnych istotna jest wysoka estetyka i wytrzymałość. Dlatego drukuje się je przy użyciu papierów o wysokiej gramaturze. W przypadku książek wybór powiązany jest z tym, czy składają się one z samego tekstu, czy też zawierają wiele ilustracji.

  1. Książki z samym tekstu – w przypadku tych publikacji wystarczająca gramatura mieści się w przedziale od 60 do 80 gram. Papier powinien zapewniać jak najlepszą widoczność liter, dlatego należy zdecydować się na wersję w kolorze kremowym lub o zmniejszonej bieli. Tworzywo musi być również nieprzezroczyste, aby litery nie przebijały na drugą stronę.
  2. Publikacje z ilustracjami – jeśli książka zawiera grafiki, wówczas papier musi odznaczać się lepszą jakością. Poleca się wspomnianą wyżej wersję powlekaną, błyszczącą. Wówczas zdjęcia przykuwają wzrok i wyglądają bardziej elegancko. Gramatura powinna wynosić co najmniej 80 gramów.
  3. Wydruki złożone głównie z grafik – albumy fotograficzne, kalendarze, podręczniki oraz wysokiej jakości materiały promocyjne muszą odznaczać się jak najwyższym poziomem estetyki. Należy zdecydować się na podłoże stworzone specjalnie do druku wielobarwnego. Gramatura papieru musi wynosić minimum 100 gramów.

Ciesz się swobodą wyboru

Na naszej stronie możesz już teraz zamówić druk książki, dowolnie ustalając różne parametry, w tym również gramaturę papieru. Zachęcamy do skorzystania z kalkulatora, który w szybki sposób pozwoli Ci wyznaczyć koszt wydrukowania książki.

 


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps