Jaki jest całkowity koszt wydania książki?
7 grudnia 2024

Jaki jest całkowity koszt wydania książki?


Co wlicza się w cenę wydania książek?

Zasadniczo na wspomniany wydatek składają się dwa podstawowe czynniki:

  1. Opłata za opracowanie, tzn. korektę i redakcję publikacji, ewentualne stworzenie ilustracji, projekt okładki i wnętrza książki, dobór materiałów (sposób oprawy, techniki drukarskie, papier), wykonanie i naniesienie korekty technicznej, skład komputerowy, dostosowanie grafiki do druku, wykonanie wzorcowych próbnych wydruków, przygotowanie plików drukarskich i elektronicznej wersji dzieła (e-book).
  2. Cena wydrukowania i oprawy.

Koszt opracowania i przygotowania do druku książek jest zasadniczo niezależny od nakładu, natomiast na samo wydrukowanie wpływa przede wszystkim liczba wydanych egzemplarzy. Im wyższy nakład, tym ostateczna cena za sztukę okazuje się niższa.

Wycena opracowania dzieła przez specjalistów wynosi ok. 3000-3500 zł. Na wartość sumują się w większości wykonanie korekty i redakcji publikacji, zaprojektowanie okładki i poprawny skład komputerowy. Wydatek ten można jednakże znacznie ograniczyć lub całkowicie pominąć, decydując się np. na samodzielne zredagowanie i sprawdzenie językowe lub też zlecenie tych prac zaprzyjaźnionemu redaktorowi czy poloniście. Wówczas poniesiona zostanie jedynie płatność za druk.

Ile kosztuje wydrukowanie książki?

Koszt wydruku jest zależny z kolei od nakładu egzemplarzy, twardości okładki, liczby stron, rodzaju papieru czy użytej kolorystyki. Ważny jest również rodzaj oprawy i format. Wiele osób często decyduje się na wydanie zaledwie kilku, kilkunastu egzemplarzy. Dzieje się tak w przypadku tomików, które mają wartość sentymentalną lub kolekcjonerską. Niestety, taki druk nie zawsze jest możliwy – niektóre wydawnictwa wprowadzają określone (całkiem wysokie) minimum, które można wydać. W takim przypadku zadanie to najlepiej jest zlecić profesjonalnej drukarni – specjalizującej się w tego typu zleceniach i umożliwiającej publikację już od kilku sztuk.

Ile więc kosztuje wydrukowanie? Najniższa wycena występuje w pozycjach klejonych w oprawie miękkiej w formacie A5 i wynosi niecałe 7 zł za sztukę przy nakładzie 10 egzemplarzy. Przy większych zamówieniach cena jednego egzemplarza znacznie zmniejsza się – do nawet 2 zł przy nakładzie 1000 sztuk.

Ze sporo wyższą wyceną należy liczyć się w przypadku druku wydań w ekskluzywnej, twardej oprawie, klejonej i dodatkowo zszywanej nićmi dla większej trwałości. W tej sytuacji waha się ona od ok. 64 zł za wydrukowanie jednej przy nakładzie 10 sztuk, do ok. 8 zł za egzemplarz przy nakładzie 1000.

Cena wydania – kalkulator

Jeśli interesuje Cię szczegółowy koszt wydania książki, kalkulator zamieszczony na stronie naszej drukarni z Warszawy pozwala na precyzyjne określenie opłaty za wydruk konkretnej ilości i rodzaju publikacji.

Serdecznie zapraszamy do współpracy!


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps