Różnokolorowe książki ułożone jedna na drugiej w stosie.
26 września 2019

Druk książek z pliku PDF. Wygoda, szybkość i wysoka jakość


Druk książek z pliku PDF. Wygoda, szybkość i wysoka jakość

Zanim autor skorzysta z usług drukarni książek, powinien odpowiednio przygotować plik. Jednym z zaleceń jest zapisanie go w formacie PDF. Dlaczego takie właśnie rozszerzenie jest najlepsze?

PDF – bezpieczny i wygodny

Plik przeznaczony do druku powinien być przygotowany w formacie PDF, ponieważ umożliwia on zapisanie grafiki w postaci wektorów. Dzięki temu wszelkie zmiany rozmiaru elementów graficznych nie pogorszą ich jakości. Można być również pewnym tego, że dobra jakość druku zostanie zachowania nawet wtedy, gdy plik zostanie przeniesiony z aplikacji. To znacznie ułatwia współpracę pomiędzy grafikiem komputerowym a drukarnią.

Właściwe rozszerzenie jest szczególnie ważne wtedy, gdy grafika ma zostać wydrukowana w kilku wielkościach. Poza tym PDF jest jednym z najbardziej powszechnych i uniwersalnych zapisów – każdy klient może z niego skorzystać bez potrzeby instalacji specjalistycznego oprogramowania. Zapisanie pliku właśnie w tym formacie powinno być pierwszym krokiem podczas przygotowywania pliku do wysyłki.

Jaki jeszcze format nadaje się do druku?

Niektóre księgarnie przyjmują również pliki w innych rozszerzeniach niż PDF. Do najpopularniejszych należy JPG. Taki zapis pozwala swobodnie zmniejszać rozmiar. Trzeba jednak pamiętać, że im większa kompresja, tym gorsza jakość wydrukowanej grafiki. Dlatego, żeby zachować wszystkie szczegóły zdjęcia, powinno być ono skompresowane w jak najmniejszym stopniu.

Jeżeli chce się uniknąć pogorszenia jakości wydruku, wówczas lepiej wybrać format TIFF. Ten format jest stosowany do zapisywania grafiki rastrowej, a więc takiej przedstawionej za pomocą siatki pikseli. Można go znaleźć w różnych programach, począwszy od Photoshopa, kończąc na oprogramowaniu OCR.

Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę?

Zapisanie pliku w odpowiednim formacie to nie jedyna czynność, jaką trzeba wykonać przed wysłaniem książki do drukarni. Poza tym należy zadbać o to, aby:

  • wybrać przestrzeń kolorystyczną CMYK – ten standard zapewnia najlepsze odwzorowanie barw;
  • wygenerować spady – dzięki temu wokół kolorowych elementów nie pojawi się nieestetyczne białe obramowanie,
  • rozdzielczość wynosiła 300 DPI – jest to najbardziej zalecana wartość, która gwarantuje dobrą jakość wydruku,
  • osadzić fonty lub zamienić je na krzywe.

Zalecenia co do przygotowania pliku zależą również bezpośrednio od jego przeznaczenia. Inne wymagania dotyczą druku książek (https://drukksiazek.pl/produkt/ksiazka-w-oprawie-zeszytowej/), inne z kolei drukowania wielkoformatowych plakatów. W razie wątpliwości zalecamy kontakt z naszymi specjalistami!

Skorzystaj z usług sprawdzonej drukarni

Oferujemy wydruk, który spełnia wszystkie oczekiwania klientów. Mamy wieloletnie doświadczenie, a także imponującą wiedzę. Korzystamy jedynie z profesjonalnych maszyn, sprawdzonych technik druku oraz wysokiej jakości materiałów – farb i podłoża. Już skorzystaj z kalkulatora, za pomocą którego szybko i wygodnie obliczysz, ile kosztuje wydrukowanie książki. Zapraszamy!

 


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps