Młoda kobieta czytająca książkę na świeżym powietrzu.
29 stycznia 2020

Jak wypromować swoją książkę?


Jak wypromować swoją książkę?

Porywająca fabuła, wyraziste postacie i intrygująca okładka to czasami za mało, aby przyciągnąć czytelnika. Duże znaczenie posiada promocja danej publikacji i osoba samego twórcy. Dlatego każdy autor, zwłaszcza ten nieposiadający jeszcze własnej renomy, powinien wiedzieć, w jaki sposób wypromować swoje dzieło. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na zdobycie popularności wśród czytelników!

Dobre przygotowania

Choć mówi się, że nie należy oceniać książki po okładce, to większość osób jest typowymi wzrokowcami. Dlatego autor musi zadbać o taką szatę graficzną okładki, która przyciąga wzrok potencjalnych czytelników. Chociaż wielu z nich może pomyśleć, że oryginalność jest najważniejsza, to odbiorcy często kierują się schematami. Zarówno grzbiet książki, jak i jej okładka powinny odpowiadać pewnym standardom rynkowym, jeśli chodzi o grafikę. W ten sposób odbiorca będzie pewien, że ma do czynienia z dziełem, które spełnia jego oczekiwania na przykład w kwestii tematyki. Treść pozostaje oczywiście najważniejsza i trzeba jej poświęcić najwięcej czasu, nie tylko pod względem artystycznym, ale również językowym. Dlatego konieczne jest zlecenie profesjonalnej korekty i redakcji.

Gatunek dzieła oraz grono odbiorców

Ważną zasadą skutecznej promocji danej książki (https://drukksiazek.pl/informacje/wydrukuj-wlasna-ksiazke/) jest wzięcie pod uwagę gatunku danego dzieła oraz odbiorców, do których jest ono kierowane. W ten sposób można spełnić oczekiwania przyszłych czytelników posiadających w końcu pewne upodobania, którymi kierują się, przeszukując półki w księgarni czy bibliotece. Dlatego przed podjęciem działań promocyjnych, warto dobrze zastanowić się, w jaki sposób można sklasyfikować daną książkę oraz do kogo chce się ją skierować. W przypadku powieści skierowanej do młodych czytelników dobrym pomysłem okazuje się reklama w sieci. Natomiast wydając pozycję dla dorosłych odbiorców – jak na przykład tomik wierszy czy kryminał – pomyśl o zorganizowaniu serii spotkań z autorem.

Tworzenie własnego grona publiczności

Skutecznym sposobem promowania jest budowanie własnej społeczności, skupionej na przykład wokół bloga. Pozwala wzbudzić to zaufanie przyszłych czytelników, co oczywiście przekłada się na większą liczbą kupionych egzemplarzy. Jak samemu zadbać o znalezienie odbiorców dla swojej twórczości? Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest prowadzenie własnego bloga lub fanpage’a na Facebooku. Takie działanie wymaga jednak czasu i zaangażowania ze strony autora.

Płatna reklama – jakie rozwiązania?

Taki rodzaj promocji może przybrać dwie formy – tradycyjną lub internetową. W ramach tej pierwszej można zdecydować się na reklamę w czasopismach. Z kolei w sieci istnieje możliwość nawiązania współpracy z blogerami lub wykupienia przestrzeni reklamowej do umieszczenia banerów.

Z czyjego wsparcia skorzystać?

Chcąc wydać publikację, skorzystaj ze wsparcia ekspertów. Do takowych należy nasza drukarnia książek w Warszawie. Oferujemy profesjonalne doradztwo oraz metody druku, które zapewniają estetyczny efekt.


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps