Gdzie znaleźć wydawcę książki?
Gdzie znaleźć wydawcę książki?
Twoja książka została właśnie skończona i teraz zastanawiasz się, co z nią zrobić? Podpowiadamy, w jaki sposób znaleźć godnego zaufania wydawcę i jak wystrzegać się podpisania niekorzystnej umowy. W jaki sposób przeprowadzać poszukiwania wydawcy, dzięki któremu będzie można wydać książkę?
Skieruj się do specjalistów
Rosnąca liczba wydawnictw na polskim rynku ma określoną specjalizację. Dlatego wydawcy należy szukać w zależności od tego, jaka jest tematyka dzieła. Skupienie się na wydawnictwach o konkretnym profilu pozwala zaoszczędzić czas, jaki normalnie trzeba by było poświęcić na pisanie do każdej firmy z osobna. Dlatego przed wysłaniem wiadomości czy manuskryptu, należy najpierw zapoznać się z dziełami, jakie dane wydawnictwo dotychczas wypuściło na rynek. Chodzi o to, aby książka pasowała do określonego kanonu.
Zapoznaj się z opiniami
Współpraca z wydawnictwem jest niczym kupowanie określonego produktu lub korzystanie z konkretnej usługi – trzebasprawdzić opinie poprzednich klientów. Pozwoli to uniknąć nawiązania współpracy z wydawnictwem, które traktuje autorów w niewłaściwy sposób. Wydanie książki to skomplikowany proces, który wymaga zaangażowania zarówno ze strony pisarza, jak i wydawnictwa. Opinii można bezpośrednio zasięgnąć na przykład od dotychczasowych autorów, którzy współpracowali z daną firmą. Innym źródłem wiedzy na temat współpracy jest oczywiście internet.
Propozycja wydawnicza – jak ją przygotować?
Wiadomość skierowana do wydawnictwa powinna być w odpowiednio przygotowana. Należy przede wszystkim zacząć od przedstawienia się, jako że informacji o autorze to często cenne wskazówki do przygotowania właściwej promocji książki. Poza tym istotny element stanowi konspekt, czyli plan danej publikacji. Warto w nim umieścić krótki opis każdego rozdziału. Na zakończenie należy również dodać fragment książki. Wydawnictwa zwracają uwagę nie tylko na treść takiej wiadomości, ale również na estetykę. Dlatego warto pamiętać o czytelnym rozmieszczeniu treści i wybraniu sprawdzonego formatu. Tak przygotowana prezentacja zachęca wydawców do bliższego poznania autora i jego dzieła.
Zwróć uwagę na umowę
Umowa to najważniejszy element współpracy z danym wydawnictwem. Powinny zostać zawarte w niej wszystkie szczegóły związane z wydaniem danej książki (https://drukksiazek.pl/produkt/ksiazka-w-oprawie-twardej-klejonej/). Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jaki procent zysków przypada autorowi oraz jaki jest zakres licencji udzielanej danemu wydawnictwu na korzystanie z utworu. Wszelkie zapiski, które są niejasne albo rażąco niekorzystne na rzecz twórcy powinny natychmiast wzbudzić naszą ostrożność. Czasami lepiej zrezygnować ze współpracy z danym wydawnictwem, jeżeli ma to oznaczać wyrażenie zgody na warunki, które są „nie do przyjęcia”.
Opcja dla self-publisherów
Osoby, które zdecydują się wydać swoje dzieło na własną rękę, mogą skorzystać z oferty naszej drukarni w Warszawie. Dzięki specjalnemu kalkulatorowi można już teraz wyliczyć koszt realizacji takiego zlecenia. Zapraszamy do skorzystania z naszego eksperckiego doradztwa.
Wróć do listy artykułów