Stos poukładany z książek leżących na biurku.
18 Grudnia 2019

Trzy książki o... książkach. Idealny prezent dla miłośnika czytania i pisania


Trzy książki o... książkach. Idealny prezent dla miłośnika czytania i pisania

Podobno nie ma recepty na idealny prezent. Jednak szanse na ucieszenie drugiej osoby znacznie wzrastają, jeśli podarunek jest zgodny z jej zainteresowaniami. Prawdziwy mól książkowy doceni kolejne egzemplarze w swoim księgozbiorze. Tym razem proponujemy jednak coś wyjątkowego, czyli książki o... samych książkach!

„Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sobie sam”

Propozycja od Justyny Sobolewskiej, która w swoim dziele porusza każdy możliwy temat związany z czytaniem, czytelnictwem, mniej i bardziej znanymi książkami oraz pisarzami. W środku znajduje się wiele ciekawostek oraz nieznanych faktów. Książkę poleca się czytać z ołówkiem lub samoprzylepnymi karteczkami w ręce – pełno w niej inspirujących lub zabawnych cytatów. Robieniu notatek sprzyjają szerokie marginesy. To idealna propozycja dla tych, którym wydaje się, że przeczytali już wszystko, jako że opisuje nieco mniej znane, ale za to w pełni godne polecenia tytuły. Pewne jest jedno – każdy prawdziwy fan czytania zatopi się w tej lekturze na długie godziny.

„Ex libris. Wydania czytelnika”

Zbiór kilkunastu esejów na temat czytania i czytelników, którego autorką jest Anne Fadiman – pisarka, w której życiu książki były obecne od zawsze. Lektura zawiera wiele ciekawych i zabawnych anegdot, z którymi niektórzy czytelnicy być może będą mogli się utożsamić. Książka pozwala również zrewidować własne odczucia na temat czytania. Według autorki chwile sam na sam z lekturą należą do jednych z najbardziej prywatnych momentów. Warto poświęcić tej książce kilka wieczorów, choć bardzo prawdopodobne, że pochłonie się ją w całości już przy pierwszym podejściu. Nie brakuje tutaj zarówno opisów własnych czytelniczych doświadczeń, jak i wielu ciekawych anegdot z życia pisarzy, redaktorów, wydawców i innych osób związanych z rynkiem literackim. Ta propozycja spodoba się wszystkim tym, którzy bez czytadła w ręce nie mogą ruszyć się nawet do kuchni.

„Młodszy księgowy”

Prawdziwa literacka perełka, która zawiera wszelkie możliwe formy pisania o literaturze – dygresje, anegdoty i komentarze. Autorem jest Jacek Dehnel, utalentowany pisarz, który w swojej książce dzieli się z czytelnikiem całą gamą ciekawostek na temat wszystkiego, co związane z czytaniem książek. Choć skupia się głównie na innych twórcach, to w swoim dziele zamieścił również kilka opisów własnych doświadczeń. Całość została opisana z niezwykle błyskotliwym humoru. Autor z niezwykłą swobodą łączy nawet różnorodne wątki, aby stworzyć historie, które porwą czytelnika.

Książki o czytaniu – dla kogo jeszcze?

Tego typu lektury zainteresują nie tylko tych, którzy kochają czytać, ale również pisać. Jeśli obdarowywana osoba jest autorem książki, to powyższe pozycje dostarczą jej wielu wskazówek na temat tego, w jaki sposób pisać. Taki prezent może również stanowić bodziec do zdecydowania się na literacki debiut, czyli na druk (https://drukksiazek.pl/produkt/ksiazka-w-oprawie-miekkiej-szyto-klejonej/) własnego dzieła.

 


 


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps