Zapisywanie notatek z książki.
8 stycznia 2020

Trzy najczęstsze błędy przy planowaniu druku własnej książki


Trzy najczęstsze błędy przy planowaniu druku własnej książki

Osoby, które planują druk własnej książki, powinny dokładnie wiedzieć, czego należy unikać. W ten sposób uchronią się przed niepotrzebnymi wydatkami, złą sławą czy nie takim wydaniem swojego dzieła, jakiego oczekiwali. Przed zleceniem wydania powieści czy tomiku wierszy warto zapoznać się z trzema najczęstszymi błędami, jakie przydarzają się początkującym autorom.

1. Brak planu

Każde wydanie książki to proces, który wymaga dokładnie określonej strategii i zaplanowania. Autor musi przede wszystkim uzgodnić odpowiednie terminy z osobami, z którym współpracuje. Tylko w ten sposób uda mu się wydać swoje dzieło zgodnie z zapowiadanym dniem premiery. Doświadczeni pisarze doradzają: trzeba koniecznie pamiętać o zachowaniu pewnego marginesu czasowego pomiędzy kluczowymi etapami, takimi jak:

  • korekta,
  • skład,
  • wydruk,
  • i działania marketingowe.

Zawsze jakaś praca może nie zostać wykonana na czas, a koncepcja może ulec zmianie. Początkujący autor powinien zatem zacząć od dokładnego przemyślenia całego procesu. Pomocne będzie stworzenie szczegółowego planu z uwzględnieniem wspomnianych wyżej marginesów czasowych. W razie wątpliwości warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa, jakie zapewniają na przykład drukarnie.

2. Niewyliczenie kosztów

Wydanie publikacji to inwestycja, która może się nie zwrócić. Dlatego chcąc mieć pewności co do tego, że cała ciężka praca się opłaci, należy przygotować kosztorys. Najważniejsze wydatki, jakie trzeba uwzględnić, to druk książki (https://drukksiazek.pl/produkt/ksiazka-w-oprawie-miekkiej-klejonej/), a także wynagrodzenie dla korektora czy grafika. Ten krok mogą pominąć osoby, które zdecydowały się na współpracę z wydawnictwem. Jednak Ci, którzy podążyli drogą self-publishingu, muszą poświęcić dużo uwagi kwestii wydatków. Jednym z największych jest oczywiście druk. Warto dokładnie zapoznać się z ofertami na rynku, aby wybrać drukarnię świadczącą usługi na wysokim poziomie i jednocześnie oferującą atrakcyjne ceny. Na naszej stronie można już teraz obliczyć koszt wydrukowania książki w zależności od rodzaju okładki, papieru oraz liczby stron. Wystarczy wykorzystać specjalny kalkulator, dzięki któremu można szybko dowiesz się, jaki jest przewidywany koszt wydania książki.

3. Zaniedbanie promocji

Ostatnim istotnym błędem, przez który dana publikacja może stać się niezauważona, jest brak działań marketingowych albo ich nieodpowiednie prowadzenie. Autor powinien pamiętać o tym, aby odpowiednio rozsławić swoje dzieło. Przydatna będzie tradycyjna reklama, na przykład zadbanie o wyróżniające się miejsce na półkach w księgarniach, a także promocja eventowa. Polega ona na spotkaniach z czytelnikami oraz organizowaniu różnych wydarzeń wokół danej książki. Pomoże to w uzyskaniu szerszego grona odbiorców.

Wsparcie ekspertów jest istotne

Osoby zaczynające swoją przygodę z pisaniem, mogą poczuć się nieco przytłoczone mnogością spraw, o które trzeba zadbać. Dlatego właśnie powinny skorzystać z doradztwa ekspertów, do których należą doświadczone wydawnictwa i drukarnie. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z ofertą oraz do skontaktowania się z naszymi przedstawicielami!


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps