Numer ISBN nadaje się nie tylko książkom, jednakże warto go mieć także w swojej publikacji.
12 lipca 2019

Czym jest numer ISBN i dlaczego jest tak ważny?


Czym jest numer ISBN i dlaczego jest tak ważny?

Choć nie jest obowiązkowy, to znajduje się w niemal każdej książce – mowa oczywiście o numerze ISBN. Korzystanie z niego stanowi część dobrych praktyk wydawniczych. Akronim pochodzi od angielskiego International Standard Book Number, którego polskim odpowiednikiem jest „Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki”. Dlaczego pomimo dowolności co do jego posiadania, wydawcy korzystają z tego numeru? Poniżej rozwiewamy wątpliwości!

ISBN nie tylko dla książek

Na samym początku warto nadmienić, że ISBN jest przyznawany nie tylko klasycznym książkom, ale w zasadzie każdemu dziełu, które spełnia trzy poniższe warunki:

  • jego zapis ma postać tekstu (choćby w częściowy sposób),
  • stanowi publikację monograficzną, czyli jedną całość,
  • ma się do niego powszechny dostęp – biblioteka, księgarnia, sklep itp.

O przyznanie tego numeru starają się więc nie tylko osoby, które planują wydać książkę, ale również autorzy takich dzieł, jak np.:

  • broszury,
  • albumy,
  • audiobooki,
  • a nawet oprogramowania i produktów multimedialnych, jeśli tylko w dużej mierze składają się one z tekstu.

Jednocześnie nie powinno się stosować ISBN do znakowania druków o charakterze tymczasowym (np. ulotek reklamowych, czy katalogów), kartek okolicznościowych i pocztówek, nagrań oraz gier.

Dlaczego warto mieć numer ISBN?

O popularności stosowania ISBN decydowały niegdyś przede wszystkim kwestie podatkowe. Bez tego numeru książka była traktowana jako zwykły towar. Jej sprzedaż wiązała się z zapłaceniem podstawowej stawki VAT-u, która wynosi 23 procent. Tymczasem z dniem 1 kwietnia 2019 roku weszła w życie nowa ustawa, zrównująca podatek od towarów i usług dla książek z numerem ISBN, bez niego, a także dla e-booków. Do wszystkich stosuje się podatek VAT o wartości 5 procent.

Mimo tego ISBN opłaca się wyrabiać ze względu na to, że ten numer służy do identyfikacji dzieła na małą i dużą skalę. Przede wszystkim posługują się nim księgarnie, hurtownie i biblioteki. W wielu z nich niemożliwe jest wprowadzenie danej pozycji bez podania numeru ISBN. Spełnia on wymagania normy PN ISO 2108:2006, dlatego stosuje się go również w innych krajach. Posiadanie takiego znaku ułatwia identyfikację dzieła za granicą. Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki nie jest potrzebny tylko wtedy, gdy planuje się wydanie książki elektronicznej w celach reklamowych, takiej jak na przykład darmowy e-book.

Jak uzyskać numer ISBN?

Nadawaniem tych numerów zajmuje się Biblioteka Narodowa. Od kilku lat można starać się o uzyskanie puli identyfikatorów przez Internet – wystarczy rejestracja w serwisie e-ISBN. Otrzymane numery powinny być wykorzystywane aż do wyczerpania. Należy również informować o wykorzystaniu danego numeru. Warto nadmienić, że uzyskanie ISBN jest darmowe. Zgodnie z zaleceniami Biblioteki Narodowej znak powinien znaleźć się z tyłu karty tytułowej oraz na czwartej stronie okładki.

Jedna publikacja, dwa różne numery – kiedy jest to konieczne?

Autorzy, których pozycje cieszą się powodzeniem, często decydują się na kolejny druk książki. Czy w takim przypadku muszą stosować nowy numer ISBN? Tak, jeśli w nowej wersji pojawiły się istotne zmiany, takie jak na przykład zmiana tytułu. Jeśli wydawca chce natomiast wprowadzić korektę błędów drukarskich albo ma zamiar ustanowić inną cenę, wówczas zmiana ISBN nie jest konieczna.

Chcąc dowiedzieć się, jaki jest koszt wydania książki, wystarczy użyć kalkulatora na naszej stronie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą profesjonalnej drukarni – działamy w okolicach Warszawy, jednak obsługujemy klientów z całej Polski!


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps