Książki w okładkach vintage ułożone jedna na drugiej na drewnianym biurku.
29 stycznia 2020 Gdzie znaleźć wydawcę książki?

Twoja książka została właśnie skończona i teraz zastanawiasz się, co z nią zrobić? Podpowiadamy, w jaki sposób znaleźć godnego zaufania wydawcę i jak wystrzegać się podpisania niekorzystnej umowy. W jaki sposób przeprowadzać poszukiwania wydawcy, dzięki któremu będzie można wydać książkę?


Czytaj dalej
Młoda kobieta czytająca książkę na świeżym powietrzu.
29 stycznia 2020 Jak wypromować swoją książkę?

Porywająca fabuła, wyraziste postacie i intrygująca okładka to czasami za mało, aby przyciągnąć czytelnika. Duże znaczenie posiada promocja danej publikacji i osoba samego twórcy. Dlatego każdy autor, zwłaszcza ten nieposiadający jeszcze własnej renomy, powinien wiedzieć, w jaki sposób wypromować swoje dzieło. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na zdobycie popularności wśród czytelników!


Czytaj dalej
Otwarta książka leżąca na stoliku w bibliotece z komputerem w tle.
20 stycznia 2020 Jak sfinansować druk swojej książki?

Chcąc wydać książkę, należy przygotować się na wydatki. Lwią część inwestycji stanowi druk. W jaki sposób można go sfinansować? Czy osoby bez dużych nakładów finansowych mają szansę na to, aby ich dzieło ujrzało światło dzienne? Więcej informacji na ten temat znajduje się poniżej.


Czytaj dalej
Zapisywanie notatek z książki.
8 stycznia 2020 Trzy najczęstsze błędy przy planowaniu druku własnej książki

Osoby, które planują druk własnej książki, powinny dokładnie wiedzieć, czego należy unikać. W ten sposób uchronią się przed niepotrzebnymi wydatkami, złą sławą czy nie takim wydaniem swojego dzieła, jakiego oczekiwali. Przed zleceniem wydania powieści czy tomiku wierszy warto zapoznać się z trzema najczęstszymi błędami, jakie przydarzają się początkującym autorom.


Czytaj dalej
Stos poukładany z książek leżących na biurku.
18 Grudnia 2019 Trzy książki o... książkach. Idealny prezent dla miłośnika czytania i pisania

Podobno nie ma recepty na idealny prezent. Jednak szanse na ucieszenie drugiej osoby znacznie wzrastają, jeśli podarunek jest zgodny z jej zainteresowaniami. Prawdziwy mól książkowy doceni kolejne egzemplarze w swoim księgozbiorze. Tym razem proponujemy jednak coś wyjątkowego, czyli książki o... samych książkach!


Czytaj dalej
Otwarta książka na stole na tle półek w bibliotece.
10 Grudnia 2019 Postanowienie na Nowy Rok: wydać książkę! Co warto zaplanować już teraz?

Wraz z nadejściem Nowego Roku nadchodzą również noworoczne postanowienia. Osobom, które ciągle jeszcze piszą do szuflady, proponujemy następujące postanowienie: wydać własną książkę! Wykonanie tego postanowienia warto jednak zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. O jakich krokach należy koniecznie pamiętać?


Czytaj dalej
Książki w bibliotece ułożone w kształt okręgu.
26 listopada 2019 Spis wydawniczy, rękopis, maszynopis – mini-słownik początkującego autora książek

Niezależnie od tego, jak profesjonalnym wsparciem oraz zapleczem dysponuje dana drukarnia, każdy początkujący autor powinien znać podstawowe zwroty związane z wydrukiem książek. Do takich należy m.in. spis wydawniczy, rękopis, maszynopis i kilka innych. Co oznaczają te poszczególne zwroty? Wyjaśnienie przedstawiamy w poniższym artykule.


Czytaj dalej
Ryzy papieru po wydruku ułożone w stos.
18 listopada 2019 Jaką gramaturę papieru wybrać do druku książki? Podpowiadamy!

Jakość papieru ma istotne znaczenie dla estetyki danego dzieła. Dlatego osoby, które chcą wydać książkę, powinny zwrócić szczególną uwagę na ten właśnie parametr. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat właściwej gramatury. W razie wątpliwości polecamy również skorzystanie z profesjonalnego doradztwa pracowników naszej drukarni.


Czytaj dalej
Wybór wzorników kolorów. Paleta kolorystyczna trzymana w dłoniach.
4 listopada 2019 RGB, CMYK, Pantone, czyli trochę o kolorach w druku książek

Niezwykle istotnym pojęciem w grafice komputerowej jest przestrzeń kolorystyczna. Dzięki jej dopasowaniu projekt po druku prezentuje się dokładnie tak, jak na ekranie komputera. Dlatego pracę w programie graficznym należy zacząć od odpowiedniego ustawienia barw. Do wyboru są trzy opcje: RGB, CMYK i Pantone. Jakie są charakterystyczne cechy każdej z nich?


Czytaj dalej
Książki ułożone na półce obok siebie – różne rodzaje szycia.
25 października 2019 Rodzaj szycia – zeszytowy, na spirali, szyto-klejony lub klejony – właściwości i zastosowanie

Wybór rodzaju szycia to jedna z kluczowych decyzji, jakie trzeba podjąć podczas składania zamówienia na wydruk książki. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych metod oprawy. W poniższym artykule przedstawiamy cztery najczęstsze typy szycia – zeszytowy, na spirali, szyto klejony i klejony.


Czytaj dalej
Otwarta ksiąźka leżąca na stole z zadrukowaną stroną ze zdjęciem
15 października 2019 Drukowanie książki – czy załatwię wszelkie formalności bez wychodzenia z domu?

Żyjąc w czasach, w których robienie zakupów przez internet staje się normą, konsumenci oczekują tego typu ułatwień ze strony przedsiębiorców działających w innych branżach. Dotyczy to również poligrafii. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferujemy im możliwość wyceny i wydruku książki bez wychodzenia z domu.


Czytaj dalej
Nowa książka po wydruku w twardej odkładce otwarta na stole.
1 września 2019 Druk książek od 1 egzemplarza. Czy to możliwe?

Nie każdy autor chce wydać książkę w dużym nakładzie. Niektórzy marzą o tylko jednym egzemplarzu, który dumnie umieszczą w swojej biblioteczce albo wręczą komuś jako wyjątkowy prezent. Takie osoby zastanawiają się najczęściej nad tym, czy wydrukowanie pojedynczej książki jest możliwe. W tym artykule rozwiewamy ich wątpliwości.


Czytaj dalej
Różne książki i rodzaje okładek książek trzymane przez kilka osób.
27 sierpnia 2019 Foliowanie okładek książek – błysk, mat, soft touch. Którą wybrać?

Każdy autor, który włożył wiele wysiłku w swoje dzieło, chce zabezpieczyć je w możliwie najtrwalszy sposób. Rozwiązaniem dla niemal każdej książki jest foliowanie. Nasza drukarnia książek w Warszawie wykonuje je w trzech wariantach – błysk, mat i soft touch. Jakie są cechy charakterystyczne każdego z nich? Odpowiadamy w poniższym wpisie!


Czytaj dalej
Redaktor i korektor w trakcie prac nad książką.
12 sierpnia 2019 Współpraca z korektorem i redaktorem przy tworzeniu książki. Co warto wiedzieć?

Każda publikacja to wynik prac wielu specjalistów. Gdy chce się wydać książkę, to kluczowe zadanie przypada w udziale korektorowi i redaktorowi. Czuwają oni nad tym, aby treść dzieła była poprawna, zrozumiała i czytelna dla odbiorcy. Dbają o stronę merytoryczną i wizualną książki. Każdy autor powinien skorzystać z ich wsparcia.


Czytaj dalej
Otwarty laptop oparty o stos ułożony z książek.
4 sierpnia 2019 Przygotowanie pliku do druku książki – krok po kroku

Druk książki to czynność wieloetapowa. Każdy autor powinien otrzymać w tym zakresie profesjonalne doradztwo ze strony drukarni. W naszym oddziale w Warszawie klienci mogą liczyć na kompleksowe wsparcie, dzięki czemu efekt pracy zawsze spełnia stawiane oczekiwania. Pokazujemy, jak wyglądają wszystkie etapy przygotowania pliku do druku książki.


Czytaj dalej
Wycena druku książek zależy od wielu elementów, które trzeba sprawdzić w analizie całościowych kosztów.
25 lipca 2019 „Napiszę i wydam książkę!” Czyli czego nie robić i jakie główne koszty czekają potencjalnego twórcę?

Opublikowanie książki wydaje się dzisiaj dziecinnie proste. Gdy dzieło już gotowe i pierwsze emocje po jego ukończeniu opadną, czas na trzeźwą kalkulację. Autorzy, zwłaszcza początkujący, zastanawiają się, czy w ogóle warto decydować się na upublicznienie swojej twórczości. Odpowiedzi na to pytanie nie może udzielić nawet najbardziej doświadczony wydawca. Dlaczego? Gusta czytelników są zmienne i różnorodne. Nie istnieje jedna recepta na literacki sukces. Można za to wyróżnić kilka istotnych błędów, przed którymi lepiej się wystrzegać, chcąc wydać książkę.


Czytaj dalej
Numer ISBN nadaje się nie tylko książkom, jednakże warto go mieć także w swojej publikacji.
12 lipca 2019 Czym jest numer ISBN i dlaczego jest tak ważny?

Choć nie jest obowiązkowy, to znajduje się w niemal każdej książce – mowa oczywiście o numerze ISBN. Korzystanie z niego stanowi część dobrych praktyk wydawniczych. Akronim pochodzi od angielskiego International Standard Book Number, którego polskim odpowiednikiem jest „Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki”. Dlaczego pomimo dowolności co do jego posiadania, wydawcy korzystają z tego numeru? Poniżej rozwiewamy wątpliwości!


Czytaj dalej
Przed wydaniem i drukiem książki należy spełnić wszelkie obowiązki wynikające z prawa autorskiego.
1 lipca 2019 Jak wydać książkę zgodnie z... prawem?

Przed opublikowaniem książki, należy wziąć pod uwagę nie tylko prawa autorskie, ale również wszystkie przepisy, które dotyczą wydania utworu. Jest to szczególnie ważne, jeśli autor decyduje się na samodzielne upublicznienie swojego dzieła. Spełnienie odpowiednich wymagań prawnych nie stanowi większej trudności. O czym warto wiedzieć? Podpowiadamy w poniższym wpisie.


Czytaj dalej
Wysokiej jakości sprzęt, a także profesjonalna kadra specjalistów to coś, co wyróżnia naszą drukarnię z Warszawy.
24 czerwca 2019 Po czym poznasz profesjonalną i nowoczesną drukarnię?

Osoby marzące o tym, aby wydać książkę, muszą najpierw znaleźć odpowiednią drukarnię. Godna polecenia firma z tej branży odznacza się profesjonalizmem, a także stosuje wiele nowoczesnych rozwiązań. Oferuje fachowe przygotowanie materiałów do druku, używa sprzętu z wysokiej półki, a do tego umożliwia swoim klientom dokładne zapoznania się z ofertą online. Przykładem może być nasza drukarnia, która już na początku podaje koszt wydania książki. Możesz sprawdzić tę informację, używając kalkulatora dopasowanego do każdego rodzaju produktu.


Czytaj dalej
Wydanie książki z ekslibrisem nie zwiększy mocno kosztów, a nada wyłącznie dodatkowego prestiżu całej oprawie.
18 czerwca 2019 Czym był ekslibris i kiedy go używano?

Jeszcze kilka wieków temu książek było na tyle mało i były one na tyle cenne, że każdą z nich traktowano wyjątkowo. Pokaźna biblioteczka dobrze świadczyła o pochodzeniu właściciela. Wysoce urodzeni i majętni bibliofilie oznaczali swoje księgozbiory przy użyciu ekslibrisu, nazywanego również księgoznakiem. To dzieło plastyczne z imieniem i nazwiskiem albo inicjałami posiadacza danej kolekcji dzieł literackich. Dzisiaj podobną funkcję pełni na przykład pieczątka biblioteki, którą, tak samo jak ekslibris, umieszcza się na drugiej wewnętrznej stronie przedniej okładziny.


Czytaj dalej
Oprawy spiralne w różnych kolorach umożliwiają ciekawe wydanie książki lub folderu reklamowego przy niskich kosztach.
02 czerwca 2019 Kiedy warto zastosować oprawę spiralną?

Nie należy oceniać książki po okładce. Jednak większość z nas jest wzrokowcami. Wydawanie osądów na podstawie pierwszego wrażenia po prostu leży w naszej naturze, o czym powinni pamiętać również autorzy książek. Jeśli chcesz, aby Twoja twórczość cieszyła się popularnością, zadbaj o estetyczną oprawę dzieła.


Czytaj dalej
Srebrne pióro leżące na kartce papieru przypiętej do podkładki.
23 maja 2019 Munken Print – rodzaj papieru na miarę 2019 roku?

Zastanawiasz się nad wydaniem własnej książki? Koniecznie poznaj różne rodzaje papieru, na jakim możesz wydrukować swoje dzieło. Nasza drukarnia oferuje bardzo szeroki wybór materiału do druku stron czy grzbietu, a każda z opcji ma inne właściwości. W szczególności polecamy Munken Print, jedną z rynkowych nowości, która odznacza się trwałością, estetyką i świetnie nadaje się do wydruku różnych dzieł.


Czytaj dalej
Drukowanie arkuszy papieru w prasie drukarskiej.
14 maja 2019 Wyjaśniamy tajemnicze pojęcie: prepress-press-postpress

Świata poligrafii i druku często stanowi dla laika „czarną magię”. W końcu to bardzo wymagające branże, w których fachowcy posługują się specyficznym żargonem. Jednym z określeń, które mogą wprawiać w zakłopotanie, jest prepress-press-postpress. Najogólniej mówi się, że są to trzy kluczowe etapy przygotowania dzieła do druku, czyli zadbanie o różne elementy wyrobu poligraficznego. W przypadku książki będzie to na przykład grzbiet, przy plakacie – format, a przy ulotce – czytelny układ tekstu. Czym odznacza się prepress, press i postpress oraz jakie czynności wchodzą w ich zakres?


Czytaj dalej
Ruchome czcionki drukarskie w formie liter.
2 maja 2019 Trendy w typografii, a druk książki. Co warto wiedzieć?

Moda – to pojęcie, które można kojarzyć nie tylko z ubraniami. Trendy dotyczą w zasadzie każdej dziedziny wytworzonej przez człowieka, w tym również literatury. Gusta czytelników zmieniają się nie tylko, jeśli chodzi o gatunki powieści, ale również sam wygląd dzieł. Jeśli chcesz, aby Twoja książka podobała się współczesnym odbiorcom, koniecznie zadbaj o czytelną, ale i modną typografię.


Czytaj dalej
Kobieta w swetrze czytająca książkę w twardej oprawie.
25 kwietnia 2019 Miękka a twarda oprawa – praktyczne argumenty za i przeciw

Błędem jest myślenie, że działką każdego pisarza jest tylko pisanie. Doświadczony twórca wie, że wystukanie ostatniego zdania książki wcale nie oznacza końca pracy, a jedynie zmianę jej charakteru. Od tej chwili musi zająć się nowymi obowiązkami, takimi jak zlecenie korekty i redakcji tekstu, stworzenie okładki, wreszcie wydanie i promocja. Czekają go spotkania z fanami, występy w mediach, a najbardziej poczytni autorzy muszą zająć się również zleceniem kolejnego druku. Wiele działań oznacza konieczność podejmowania decyzji, przy czym trzeba odpowiedzieć na jedno ważne, ale to bardzo ważne pytanie – miękka czy twarda oprawa? Nasza drukarnia, która działa na terenie Warszawy i okolic, pomaga dokonać każdemu autorowi najlepszego – z jego punktu widzenia – wyboru.


Czytaj dalej
Mężczyzna wyjmujący czytnik e-booków z półki z książkami.
15 kwietnia 2019 Czy warto wydawać książki w tradycyjnej formie, czy lepiej stawiać na e-booki?

Tradycyjnie, czyli w formie drukowanej, a może z duchem czasu – w wersji elektronicznej? Przed tym dylematem staje każdy, kto zamierza wydać książkę. Te dwa rozwiązania różnią się w zasadzie wszystkim. Jakie są wady i zalety każdego z nich? Jako doświadczona drukarnia książek omawiamy czynniki, nad którymi powinien zastanowić się każdy pisarz. Koszt wydania książki jak zwykle sprawdzisz na naszej stronie – wystarczy, że podasz odpowiednie informacje do kalkulatora.


Czytaj dalej
Otwarta książka w twardej oprawie.
10 kwietnia 2019 Czym są karty tytułowe?

Wszystkie książki, taki jak wszystkie bajki, zaczynają się podobnie. Nie chodzi jednak o wstęp typu „Dawno, dawno temu…” czy „Pewnego razu…”, ale o tzw. skład książki. Biorąc do ręki dwie dowolne pozycje wydawnicze, można zauważyć w ich budowie wiele podobieństw – szczególnie w obrębie kilku pierwszych stron. To właśnie na nich umieszcza się najważniejsze informacje na temat dzieła, w tym tytuł, imię i nazwisko autora i redaktorów. W tej właśnie początkowej sekcji znajduje się również karta tytułowa. O jej umieszczeniu musi pamiętać każdy, kto chce wydać książkę – strona tytułowa to wizytówka dzieła.


Czytaj dalej
Czym dokładnie zajmuje się introligator?
29 marzec 2019 Czym dokładnie zajmuje się introligator?

Terminy stosowane w świecie druku często brzmią tajemniczo, przynajmniej dla amatorów. Nie inaczej jest z określeniem introligator. Poniżej opisujemy, czym zajmuje się osoba wykonująca ten zawód, jakie musi mieć umiejętności i jaką szkołę lub kursy powinna skończyć.Terminy stosowane w świecie druku często brzmią tajemniczo, przynajmniej dla amatorów. Nie inaczej jest z określeniem introligator. Poniżej opisujemy, czym zajmuje się osoba wykonująca ten zawód, jakie musi mieć umiejętności i jaką szkołę lub kursy powinna skończyć.


Czytaj dalej
Jaki nakład powinna mieć Twoja książka?
8 marzec 2019 Jaki nakład powinna mieć Twoja książka?

Nakład – zarówno początkujący, jak i doświadczeni pisarze często zastanawiają się nad tym, ile sztuk swojej książki powinni wydrukować. Egzemplarzy ma wystarczyć dla wszystkich potencjalnych czytelników, a jednocześnie nie powinno ich być tyle, aby zalegały w magazynie. Od czego zależy nakład? Dowiedz się, jak trafnie go określić.


Czytaj dalej
Format książki – który będzie odpowiedni?
20 luty 2019 Format książki – który będzie odpowiedni?

Decydując się na wydanie własnej książki, należy podjąć wiele decyzji, zaczynając, chociażby od wyglądu publikacji po jej nakład. Jednym z kluczowych wyborów jest format książki. Jak wybrać taki, który będzie najlepiej pasował do danego dzieła? Poniżej opisujemy kryteria z tym związane.


Czytaj dalej
Interesuje Cię druk książki? Sprawdź, jaki papier wybrać
14 luty 2019 Interesuje Cię druk książki? Sprawdź, jaki papier wybrać

Decydując się na druk książki, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Decyzje dotyczą zarówno samego opracowania publikacji, korekty tekstu oraz projektu okładki, jak i sposobu wydrukowania oraz nakładu. Jednym z najbardziej istotnych kryteriów jest wybór odpowiedniego nośnika, czyli papieru. To od niego zależy trwałość, czytelność i ogólna estetyka dzieła. Poszczególne rodzaje papieru są dostosowane pod względem charakteru publikacji, oczekiwanego efektu oraz budżetu autora.


Czytaj dalej
Zalety cyfrowego druku książek
24 stycznia 2019 Zalety cyfrowego druku książek

Teza, że wykorzystanie technologii cyfrowego druku zrewolucjonizowało branżę poligraficzną i wydawniczą, nie będzie żadnym nadużyciem, a jedynie stwierdzeniem doskonale znanego faktu. Druk cyfrowy jest tańszy, szybszy i bardziej ekonomiczny, lecz to nie wszystko. Zobacz, czym różni się druk cyfrowy od offsetowego i poznaj jego największe zalety w przypadku drukowania książek w dowolnych nakładach.


Czytaj dalej
Gdzie sprawnie i profesjonalnie wydrukować własną książkę?
17 stycznia 2019 Gdzie sprawnie i profesjonalnie wydrukować własną książkę?

Druk i oprawa książki to wielowymiarowe, skomplikowane technologiczne procesy, które najlepiej powierzyć fachowcom dysponującym odpowiednim sprzętem oraz dostępem do nowoczesnych technologii. Jakość druku, dobór odpowiedniego papieru czy koszt wydania publikacji to tylko niektóre aspekty, na jakie warto zwrócić uwagę, wybierając wykonawcę.


Czytaj dalej
Czym różnią się poszczególne oprawy książek?
11 stycznia 2019 Czym różnią się poszczególne oprawy książek?

Własna książka każdemu autorowi powinna dostarczać satysfakcji i być powodem do dumy. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że samo napisanie dzieła – choć często wymaga ogromnego trudu i wielu miesięcy pisarskiego wysiłku – nie jest jeszcze końcem pracy. Przed autorem – ewentualnie jego wydawcą – kolejne trudne zadanie – druk i cała procedura związana z pojawieniem się książki na rynku.


Czytaj dalej
Jaki jest całkowity koszt wydania książki?
7 grudnia 2018 Jaki jest całkowity koszt wydania książki?

Łączny koszt wydania publikacji zależy od kilku elementów. Biorąc pod uwagę przeznaczenie czy standard tomiku, rozbieżności są bardzo duże i wahają się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. W poniższym artykule omówimy dokładnie, co składa się na tę wartość oraz wskażemy przykładowe wyceny dzieł.


Czytaj dalej

Powered by MasterApps