Czym dokładnie zajmuje się introligator?
29 marzec 2019

Czym dokładnie zajmuje się introligator?


Czym dokładnie zajmuje się introligator?

Terminy stosowane w świecie druku często brzmią tajemniczo, przynajmniej dla amatorów. Nie inaczej jest z określeniem introligator. Poniżej opisujemy, czym zajmuje się osoba wykonująca ten zawód, jakie musi mieć umiejętności i jaką szkołę lub kursy powinna skończyć.

Skąd się wziął ten zawód?

Określenie introligator pochodzi oczywiście od introligatorstwa, które postrzega się jako rzemiosło lub po prostu jako jeden z wielu działów poligrafii. Introligatorstwo dotyczy bowiem oprawy wszystkich materiałów, jakie zostały stworzone przy użyciu maszyny drukarskiej. Introligator może zatem zajmować się oprawianiem czasopism, grzbietów zwykłych książek lub pozycji o charakterze zabytkowym. Obecnie zawód ten należy do kategorii ginących zawodów.

Co oprawia introligator?

Przedmiotem pracy introligatora może być dowolny materiał, który powstał przy użyciu maszyny drukarskiej. W praktyce zatem introligator zajmuje się oprawą:

 • różnego rodzaju publikacje, w tym książki, czasopisma, a także mapy i plany oraz ich poszczególne elementy, takie jak grzbiet czy format,
 • prace dyplomowe,
 • materiały reklamowe,
 • albumy fotograficzne,
 • druki o dużej wartości historycznej.

Jeśli chodzi o poszczególne czynności zawodowe, jakie wykonuje introligator, to należą do nich:

 • obsługa maszyn służących do przygotowania arkuszy, obróbki wkładów i okładek,
 • obsługa specjalistycznego oprogramowania stosowanego w danym zakładzie drukarskim,
 • prace o charakterze galanteryjny i artystycznym, które są wykonywane ręcznie albo przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Wymagania stawiane introligatorowi zależą od przedmiotu jego pracy. Przykładowo do oprawiania ksiąg będących zabytkami potrzebne są wysokie kwalifikacje, lata doświadczenia oraz ekspercka wiedza, podczas czy introligowaniem zwykłych książek można zajmować się świeżo po ukończeniu szkoły. Istnieją jeszcze takie specjalizacje jak introligator poligraficzny, odpowiedzialny za druk, oprawę i skład w dużych zakładach poligraficznych oraz drukarniach. Z kolei introligator galanteryjny jest ekspertem od wykonywania nadruków na opakowaniach.

Obowiązki introligatora

Warto bliżej przyjrzeć się codziennym obowiązkom introligatora, których nazwy dla wieluosób brzmią tajemniczo. Poniżej umieszczamy krótki słowniczek, wyjaśniający kilka określeńz poligraficznego żargonu.

 • Bigowanie – wykonywanie specjalnych wgnieceń, aby papier mógł się łatwo zginać.
 • Bindowanie – łączenie kartek za pomocą bindy.
 • Kaszerowanie – nałożenie cienkiej warstwy papieru na inny materiał.
 • Perforowanie – wycinanie otworów w celu uzyskania zamierzonego kształtu.
 • Rycowanie mechaniczne – wycinanie bez przecięcia podłoża.
 • Wykrawanie (sztancowanie) – wykrawanie kształtu, którego nie można wyciąć przy użyciu nożyc gilotynowych.

Wymagania do wykonywania zawodu

książek,

Najbardziej tradycyjny sposób na wykonywanie zawodu introligatora to ukończenie szkoły średniej na profilu związanym z poligrafią. Dla osób dorosłych, zainteresowanych procesem powstawania książek, istnieje również możliwość przekwalifikowania się. Wystarczy wybrać kurs zawodowy lub rozpocząć przyuczanie do zawodu w wybranym zakładzie poligraficznym.

Jeśli chodzi o wymagania co do zdolności, to na pewno należy wymienić wysoce rozwinięte umiejętności manualne, a także wiedzę na temat druku i obsługi maszyn drukarskich. Coraz ważniejsza staje się znajomość oprogramowania stosowanego w drukarniach. Introligator powinien ponadto być osobą dokładną, precyzyjną i cierpliwą. Więcej informacji ze świata druku, na przykład dotyczących tego, ile kosztuje wydrukowanie książki, znajdziesz na naszej stronie.


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps