Nowa książka po wydruku w twardej odkładce otwarta na stole.
1 września 2019

Druk książek od 1 egzemplarza. Czy to możliwe?


Druk książek od 1 egzemplarza. Czy to możliwe?

Nie każdy autor chce wydać książkę w dużym nakładzie. Niektórzy marzą o tylko jednym egzemplarzu, który dumnie umieszczą w swojej biblioteczce albo wręczą komuś jako wyjątkowy prezent. Takie osoby zastanawiają się najczęściej nad tym, czy wydrukowanie pojedynczej książki jest możliwe. W tym artykule rozwiewamy ich wątpliwości.

Jaka technika będzie najlepsza?

Wybór techniki druku jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć każdy pisarz. Jeżeli celuje w wysoki nakład i dobrą jakość, wówczas najpewniej zdecyduje się na druk offsetowy. To jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów druku, który doskonale nadaje się do różnego rodzaju publikacji, w tym:

 • ulotek,
 • kalendarzy,
 • katalogów,
 • broszur,
 • a także książek.

Wydruk przy użyciu tej technologii składa się z wielu etapów.

 1. Obraz, czyli na przykład treść książki, jest najpierw naświetlany przy użyciu maszyny.
 2. Dopiero potem zostaje przeniesiony na podłoże za pomocą matrycy, która jest pokryta warstwą gumy offsetowej.

Drukowanie w technologii offsetowej wymaga zatem przygotowania specjalnej matrycy, która na dodatek musi zostać podświetlona. Koszt takiej pracy zwraca się dopiero przy większej liczbie sztuk. Zasada stosowania druku offsetowego jest prosta – im większy nakład, tym większa opłacalność zlecenia. Dlatego offset jest odradzany autorom, którzy chcą wydrukować pojedynczy egzemplarz. W ich przypadku o wiele lepszy wybór stanowi druk cyfrowy.

Czym odznacza się druk cyfrowy?

Proces druku w tej technologii jest znacznie mniej skomplikowany. W drukarce znajduje się wałek pokryty warstwą fotoprzewodzącą. Przy użyciu maszyny naświetla się go zgodnie z obrazem, jaki ma zostać wydrukowany. Do wyznaczonych miejsc doczepiają się cząsteczki toneru, które chwilę później zostają przeniesione na nośnik. Wydrukowanie publikacji przy użyciu tej technologii jest znacznie prostsze, jako że nie stosuje się matryc ani naświetlania. Poza tym druk cyfrowy odznacza się:

 • dobrą jakością, zwłaszcza przy użyciu nowoczesnych maszyn i wysokogatunkowego podłoża, co pozwala uzyskać jakość porównywalną z drukiem offsetowym,
 • możliwością wprowadzenia zmian bez ponoszenia wysokich kosztów,
 • szybkim czasem realizacji zlecenia.

Offset – kiedy bardziej się opłaca?

Trudno wyznaczyć granicę opłacalności wydruku pomiędzy drukiem offsetowym a cyfrowym. Na to, ile kosztuje wydrukowanie książki (https://drukksiazek.pl/produkt/ksiazka-w-oprawie-miekkiej-szyto-klejonej/), wpływa ostatecznie wiele innych czynników. Wśród nich można wymienić:

 • rodzaj i jakość podłoża,
 • format książki,
 • czy projekt okładki.

Za umowną granicę uznaje się nakład w wysokości dwóch tysięcy egzemplarzy. Zazwyczaj wszystko, co powyżej tego, opłaca się bardziej wydrukować przy pomocy offsetu. Do tego, co poniżej – lepiej wybrać druk cyfrowy.

Czy tylko jedna książka?

W teorii wydrukowanie jednej książki jest jak najbardziej możliwe. Polecamy przy tym usługi, jakie oferuje nasza drukarnia książek w Warszawie. Dzieł literackich nie warto jednak tworzyć tylko dla siebie. Wystarczy skorzystać z naszego kalkulatora, aby przekonać się, że koszt wydania nie jest wysoki nawet w przypadku kilkudziesięciu egzemplarzy!


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps