Różne książki i rodzaje okładek książek trzymane przez kilka osób.
27 sierpnia 2019

Foliowanie okładek książek – błysk, mat, soft touch. Którą wybrać?


Foliowanie okładek książek – błysk, mat, soft touch. Którą wybrać?

Każdy autor, który włożył wiele wysiłku w swoje dzieło, chce zabezpieczyć je w możliwie najtrwalszy sposób. Rozwiązaniem dla niemal każdej książki jest foliowanie. Nasza drukarnia książek w Warszawie wykonuje je w trzech wariantach – błysk, mat i soft touch. Jakie są cechy charakterystyczne każdego z nich? Odpowiadamy w poniższym wpisie!

Dlaczego warto foliować książki?

Uszlachetnienie za pomocą folii pozwala:

 • zabezpieczyć okładkę przed uszkodzeniami,
 • wydłużyć żywotność publikacji,
 • uzyskać ciekawy efekt wizualny,
 • wyróżnić książkę na półce w księgarni i bibliotece.

Foliowanie obejmuje całą okładkę, w tym również grzbiet, dzięki czemu książka od razu przykuwa wzrok czytelnika. Dzieło prezentuje się lepiej, co pozytywnie wpływa na wyniki sprzedaży. Wystarczy jedynie zdecydować się, który z trzech efektów najlepiej spełnia oczekiwania wizualne, wytrzymałościowe oraz budżetowe.

Foliowanie błyszczące

Ten typ foliowania polega na aplikacji błyszczącej folii transparentnej. W rezultacie książka odznacza się charakterystycznym połyskiem. Takie rozwiązanie jest zalecane w przypadku pozycji, które mają wyróżniać się na tle innych. Książka nabiera nieco ekstrawaganckiego wyglądu, dlatego ten rodzaj uszlachetnienia jest stosowany również do materiałów o reprezentacyjnym charakterze, takich jak:

 • broszury,
 • teczki,
 • wizytówki,
 • czy kartki biznesowe.

Foliowanie matowe

Foliowanie matowe jest stosowane do wydruków, które chce się zabezpieczyć folią jednak z pominięciem efektu błyszczenia. To najczęściej wybierana opcja. Dzięki takiemu rozwiązaniu książka prezentuje się estetycznie, ale nienachalnie. Warto pamiętać, że foliowanie delikatnie zmienia kolory na okładce. Matowy laminat może spowodować, że barwy będą nieco przyblakłe. Dlatego kwestię foliowania warto przemyśleć jeszcze przed rozpoczęciem projektowania okładki.

Foliowanie soft touch

Ten rodzaj folii zapewnia nie tylko przyjemne doznania wizualne, ale również jest miły w dotyku. Folia soft touch w dotyku przypomina bowiem aksamit, dzięki czemu książka dobrze leży w dłoni. Laminat wyróżnia się również tym, że nadaje kolorom głębi, dzięki czemu okładka prezentuje się atrakcyjniej.

Inne metody uszlachetniania książek

Foliowanie to oczywiście niejedyny sposób na to, aby zabezpieczyć okładkę. Do wyboru jest również:

 • lakierowanie UV – pozwala uzyskać niezwykle lśniącą powierzchnię, przy czym można pokryć lakierem tylko wybrane elementy okładki,
 • kalandrowanie – nałożenie arkusza o charakterystycznym wzorze lub fakturze, co zapewnia efekt trójwymiarowej okładki,
 • hot-stamping – zdobienie książki przy użyciu specjalnych matryc, które działają tylko w wysokiej temperaturze,
 • sztancowanie – wykrawanie wzoru za pomocą niezwykle precyzyjnej maszyny,
 • tłoczenie – odciskanie wzoru.

Rodzaj uszlachetnienia wpływa na to, ile kosztuje wydrukowanie książki. Dlatego przy wyborze zabezpieczenia warto wziąć pod uwagę wysokość posiadanego budżetu. Koszt wydania książki można obliczyć, korzystając z kalkulatora dostępnego na stronie. Zajmujemy się również udzielaniem profesjonalnego doradztwa – wystarczy, że się z nami skontaktujesz!


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps