Gdzie sprawnie i profesjonalnie wydrukować własną książkę?
17 stycznia 2019

Gdzie sprawnie i profesjonalnie wydrukować własną książkę?


Gdzie sprawnie i profesjonalnie wydrukować własną książkę?

Druk i oprawa książki to wielowymiarowe, skomplikowane technologiczne procesy, które najlepiej powierzyć fachowcom dysponującym odpowiednim sprzętem oraz dostępem do nowoczesnych technologii. Jakość druku, dobór odpowiedniego papieru czy koszt wydania publikacji to tylko niektóre aspekty, na jakie warto zwrócić uwagę, wybierając wykonawcę.
Planujesz wydanie własnej książki i chcesz zadbać o jej profesjonalny druk? Sprawdź, komu najlepiej zlecić realizację tego zadania i na jakie parametry warto położyć szczególny nacisk.

Druk książki w domu – czy warto?

Wielu producentów drukarek atramentowych i laserowych przekonuje, że dostarczane przez nich urządzenia świetnie sprawdzają się nie tylko przy wydrukach dokumentów czy zdjęć, ale również całych publikacji. Należy traktować te zapewnienia z lekkim przymrużeniem oka, gdy tego rodzaju sprzęt być może dobrze sprawdzi się w domu lub biurze, jednak w profesjonalnym wydawnictwie już niekoniecznie.
Kompaktowe drukarki nie są w stanie zapewnić optymalnej jakości przy wydruku grafik, przez co wiele traci np. okładka samej książki. Warto pod uwagę wziąć również aspekt ekonomiczny – o ile przy wydruku kilku egzemplarzy książki czy tomików poezji domowy druk może mieć sens, to przy większych nakładach jest on zwyczajnie nieopłacalny.

Nakład i cena

Wielkonakładowy druk publikacji – a tylko taki pozwala zaistnieć autorowi na rynku oraz zapewnić wysoki poziom sprzedaży – wymaga zapewnienia budżetu na odpowiednio wysokim poziomie. Nic więc dziwnego, że przy wyborze drukarni, dla wielu osób i wydawnictw głównym kryterium jest wycena książek, czyli koszt wydania określonej liczby egzemplarzy o odpowiednich parametrach.
Klienci indywidualni w renomowanych drukarniach mają możliwość skorzystania z kalkulatora cenowego – wystarczy wprowadzić niezbędne parametry publikacji (format, rodzaj oprawy, grzbiet, ilość stron, rodzaj papieru, nakład) do odpowiedniego formularza, aby uzyskać wycenę druku. Tego rodzaju opcja ułatwia porównywanie ofert w poszczególnych drukarniach.

Format książki, papier, oprawa

Zastanawiając się, ile kosztuje wydrukowanie książki w profesjonalnej drukarni, warto zdawać sobie sprawę, że na końcowy wydatek wpływ ma wiele czynników. O ile ceny druku w większości firm utrzymują się na podobnym poziomie, o tyle wybór papieru czy rodzaj oprawy mogą mieć istotny wpływ na opłacalność wydania publikacji.
Decydując się na oprawę twardą klejoną, zapłacimy więcej niż za oprawę miękką, jednak będzie ona jednocześnie tańsza i mniej wytrzymała niż twarda oprawa szyta. Z reguły najtańsza jest oprawa zeszytowa, jednak nie prezentuje się ona tak elegancko, jak oprawy szyte lub klejone – można zastosować ją wyłącznie w przypadku publikacji o niewielkiej objętości.

Technologia druku

Wykorzystanie najnowocześniejszych maszyn drukarskich oraz innowacyjnych technologii zapewnia najwyższą jakość wydruku przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę również na doświadczenie danej drukarni, jej staż na rynku i liczbę realizacji. Im większym dorobkiem może pochwalić się dana firma, tym większa szansa, że będziemy zadowoleni, widząc efekt zleconego jej zadania.

Czas realizacji i dostawy

W branży wydawniczej – podobnie jak we wszystkich gałęziach biznesu – dotrzymywanie terminów jest na wagę złota. Właśnie dlatego, negocjując warunki umowy o druk własnej publikacji, warto ustalić sztywne terminy realizacji poszczególnych etapów zlecenia i skrupulatnie ich przestrzegać, by książka dotarła do zamawiającego w jak najkrótszym czasie.

Interesuje Cię koszt wydania książki w Mazowieckim Centrum Poligrafii? Skontaktuj się z nami już dziś!


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps