Przed wydaniem i drukiem książki należy spełnić wszelkie obowiązki wynikające z prawa autorskiego.
1 lipca 2019

Jak wydać książkę zgodnie z... prawem?


Jak wydać książkę zgodnie z... prawem?

Przed opublikowaniem książki, należy wziąć pod uwagę nie tylko prawa autorskie, ale również wszystkie przepisy, które dotyczą wydania utworu. Jest to szczególnie ważne, jeśli autor decyduje się na samodzielne upublicznienie swojego dzieła. Spełnienie odpowiednich wymagań prawnych nie stanowi większej trudności. O czym warto wiedzieć? Podpowiadamy w poniższym wpisie.

Prawo dotyczące wydawania książek

W polskim prawie nie istnieje ustawa, która jasno wskazywałaby na to, co należy zrobić, aby wydać tomik wierszy lub powieść. Autorzy muszą kierować się zapisami w różnych aktach prawnych dotyczących publikacji dzieł. Niektóre obowiązki nie są jasno określone, ale wynikają z ogólnej interpretacji przepisów.

Jak prawidłowo oznakować książkę?

Niemal każda książka posiada numer ISBN. To indywidualny numer przypisywany danej pozycji, na podstawie której jest ona identyfikowana. Służy również przyporządkowaniu wydawcy do książki. Jego skrót pochodzi od angielskiej nazwy International Standard Book Number, co tłumaczy się jako „Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki”. Numer ISBN spełnia standardy określone w normie ISO 2108, jaka obowiązuje w większości krajów. Choć posiadanie numeru nie jest obowiązkiem, to niesie ze sobą wiele innych korzyści, w tym między innymi:

  • łatwe rozpoznanie danej pozycji wydawniczej nie tylko w Polsce, ale również za granicą,
  • sprawniejsza identyfikacja książki w sklepie, księgarni lub bibliotece.

Numer ISBN jest bezpłatnie przyznawany przez Bibliotekę Narodową. Przy wydawaniu kolejnej książki autor musi jedynie skontaktować się z tą instytucją. Należy pamiętać, że przy następnym nakładzie, jeśli w danej pozycji zostały wprowadzone pewne zmiany, należy wystąpić o przyznanie nowego numeru.

Tajemniczy znak

W wielu książkach zazwyczaj na jednej z pierwszych stron pojawia się charakterystyczny znak ©, czyli tzw. nota copyrightowa. Ona również nie jest obowiązkowa, a mimo to wielu twórców ją stosuje. Dlaczego? Uznaje się ją za sposób oznaczenia, że dany utwór jest chroniony prawem autorskim.

Tymczasem prawami autorskimi zostaje objęty w zasadzie każdy utwór, który w pewien sposób został uzewnętrzniony. Takie prawo obowiązuje nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Nota copyrightowa może mieć jeszcze pewne znaczenie w Stanach Zjednoczonych. W tym kraju charakterystycznego © wymagano tego znaku do 1989 roku.

O czym jeszcze pamiętać?

Okładka książki powinna zawierać informację na temat autora, przy czym może on publikować pod swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem albo pseudonimem. Na danej pozycji wydawniczej musi znaleźć się również cena. Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje wydrukowanie książki, skorzystaj z kalkulatora na naszej stronie. Możesz również zapytać o wycenę naszych ekspertów. Osoby, które potrzebują profesjonalnego doradztwa w tym zakresie, zapraszamy do skontaktowania się z naszą drukarnią w Warszawie. Wspólnie znajdziemy jak najlepsze rozwiązanie – wszystko po to, aby uzyskać Twoje zadowolenie. Indywidualne podejście to podstawa!


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps