Jak wyliczyć koszt publikacji książki?
7 luty 2019

Jak wyliczyć koszt publikacji książki?


Jak wyliczyć koszt publikacji książki?

Opublikowanie książki wiąże się z kosztami – nie tylko finansowymi. Potrzebny jest również czas i ogromna praca związana choćby ze stworzeniem treści. Poniżej opisujemy, na czym polega wycena książki – z punktu widzenia autora.

Ile wydać, żeby… wydać publikację?

Koszty publikacji własnej powieści, poradnika czy tomiku wierszy, można podzielić na te dotyczące opracowania książki oraz te związane z jej drukiem i oprawieniem. Do pierwszej kategorii należą wszelkie prace redakcyjne, wielokrotne korekty (treści i różnych aspektów technicznych), zaprojektowanie okładki i ilustracji, a wreszcie ustalenie składu komputerowego. W tych przypadkach amatorzy muszą koniecznie skorzystać z porady profesjonalnej firmy drukarskiej. Jako koszty związane z drukiem książki i jej oprawą należy wymienić wybór nośnika, czyli papieru o odpowiedniej gramaturze, techniki drukarskiej oraz oprawy.

Ile kosztuje wydrukowanie książki?

Ta część pochłania najczęściej więcej środków niż opracowanie treści. Uniwersalna zasada brzmi, że im większy nakład wydruku, tym niższa cena jednostkowa za każdy wydrukowany egzemplarz. Tylko odpowiednia liczba wydrukowanych egzemplarzy pozwala autorowi na zaistnienie na rynku wydawniczym. Na ostateczny koszt druku i oprawy wpływa:

 • objętość publikacji i nakład – liczba znaków lub stron oraz liczba zamówionych egzemplarzy,
 • rodzaj papieru – im wyższa gramatura, tym lepszy jakościowo papier i wyższa cena za druk,
 • format książki – niestandardowe rozmiary wymagają użycia niestandardowych rozwiązań, co zwiększa cenę wydruku,
 • oprawa – twarde „opakowanie” sprawia, koszty druku mogą znacząco wzrosnąć,
 • sposób połączenia stron – książka może być złożona w formie zeszytu lub spirali, przy użyciu metody klejenia lub szycia i klejenia.

Jak widać, osoby chcące wydać książkę muszą podjąć wiele decyzji. Niezbędne będzie dla nich profesjonalne doradztwo ze strony specjalistów.

Jak szybko sprawdzić cenę?

Samodzielne obliczenie kosztu wydania książki byłoby trudne i pracochłonne. Z pomocą przychodzą profesjonalne drukarnie, takie jak Mazowieckie Centrum Poligrafii, które na swojej stronie oferuje narzędzia do obliczania kosztu wydania książki. Kalkulator bierze pod uwagę wielorakie czynniki, w tym:

 • poszczególne parametry – liczba stron, ich szerokość i wysokość, a także formę płaconego podatku,
 • rodzaj oprawy i szycia,
 • format,
 • kolorystyka,
 • papier, foliowanie lub lakierowanie UV,
 • sposób pakowania.

Na stronie podany jest całościowy koszt, cena za sztukę oraz przewidziany termin realizacji zamówienia. Zamówienia można składać online, co stanowi ogromne udogodnienie dla osób ceniących sobie oszczędność czasu. Dostawa jest realizowana za pośrednictwem sprawdzonych firm kurierskich. Szukając renomowanej drukarni książek w Warszawie i okolicach, warto zainteresować się ofertą Mazowieckiego Centrum Poligrafii. Zapewniamy fachowe doradztwo, wsparcie na każdym etapie realizacji zamówienia, szybką realizację zleceń oraz profesjonalną obsługę. Zapraszamy do składania ofert.


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps