Interesuje Cię druk książki? Sprawdź, jaki papier wybrać
14 luty 2019

Interesuje Cię druk książki? Sprawdź, jaki papier wybrać


Interesuje Cię druk książki? Sprawdź, jaki papier wybrać

Decydując się na druk książki, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Decyzje dotyczą zarówno samego opracowania publikacji, korekty tekstu oraz projektu okładki, jak i sposobu wydrukowania oraz nakładu. Jednym z najbardziej istotnych kryteriów jest wybór odpowiedniego nośnika, czyli papieru. To od niego zależy trwałość, czytelność i ogólna estetyka dzieła. Poszczególne rodzaje papieru są dostosowane pod względem charakteru publikacji, oczekiwanego efektu oraz budżetu autora.

Wybór papieru – co ma największe znaczenie?

Przy określaniu rodzaju papieru, jaki ma zostać wykorzystany do druku książki, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym:

 • gramaturę,
 • wykończenie,
 • rodzaj,
 • kolor,
 • format książki.

Profesjonalne drukarnie oferują swoim klientom wiele opcji do wyboru w zakresie powyższych kryteriów. W końcu papier do wydruku powieści, która ma się zmieścić w kieszeni, jest zupełnie inny od tego stosowanego w atlasie geograficznym. Niekiedy to nie treść, ale na przykład zdjęcia są najważniejszym elementem danej publikacji. Warto mieć to na uwadze, gdy chce się wydać książkę – niezależnie od tego, czy będzie to kryminał, poradnik czy album z fotografiami.

Czym charakteryzują się poszczególne opcje?

Wybrany rodzaj papieru wpływa oczywiście na koszt wydania książki. Wzorując się na ofercie dostępnej na stronie Mazowieckiego Centrum Poligrafii, można dokonać charakterystyki poszczególnych rodzajów papieru.

 1. Offset standard – uniwersalny rodzaj papieru przeznaczony do wydruku metodą offsetową. Dostępny w gramaturze od 80 do 150 g/m2. Im wyższa gramatura, tym grubsze są kartki. To najlepszy wybór do książek drukowanych w niskim nakładzie.
 2. Papier powlekany – nazywany również kredowym, jako że posiada dodatkowe zabezpieczenie dzięki warstwie mieszanki pigmentowej. Idealny do publikacji, która ma pełnić funkcję reklamową lub informacyjną, takiej jak folder czy katalog. Dostępny w wersji matowej albo na błysk, w gramaturze od 90 do 170 g/m
 3. Ecco book – specjalny rodzaj papieru, który dzięki dużej nieprzezroczystości, może cechować się niższą gramaturą niż w przypadku odmiany offsetowej. Dostępny w wersji białej lub kremowej, w gramaturze od 60 do 80 g/m2.
 4. Papier satynowy – zapewnia doskonałą jakość wydruku, w tym najlepsze nasycenie kolorów. W praktyce stosuje się go do druku cyfrowego katalogów. Dostępny w gramaturze 120 i 160 g/m2.
 5. Munken Print – wysokiej jakości papier, który świetnie sprawdza się do druku książek – zarówno okładek, jak i stron. Dostępny w wersji białej lub kremowej, w gramaturze od 70 do 150 g/m2.
 6. Alto – ekologiczny papier produkowany metodą bezdrzewną, bezkwasową i bezchlorową. W sam raz do druku offsetowego, publikacji wielokolorowych oraz tych przeznaczonych do archiwum. Dostępny w gramaturze od 80 do 130 g/m2.

Szukając godnej polecenia drukarni książek w Warszawie, warto zainteresować się ofertą Mazowieckiego Centrum Poligrafii. Realizujemy nie tylko zlecenia na druk różnych publikacji, ale również doradzamy w zakresie wyboru odpowiedniego papieru i techniki druku. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps