Oprawy spiralne w różnych kolorach umożliwiają ciekawe wydanie książki lub folderu reklamowego przy niskich kosztach.
02 czerwca 2019

Kiedy warto zastosować oprawę spiralną?


Kiedy warto zastosować oprawę spiralną?

Nie należy oceniać książki po okładce. Jednak większość z nas jest wzrokowcami. Wydawanie osądów na podstawie pierwszego wrażenia po prostu leży w naszej naturze, o czym powinni pamiętać również autorzy książek. Jeśli chcesz, aby Twoja twórczość cieszyła się popularnością, zadbaj o estetyczną oprawę dzieła. Wybór w tej kwestii wpływa oczywiście na koszt wydania książki, co również warto mieć na uwadze. Wycenę wydania powieści, czy tomiku wierszy możesz poznać, korzystając z kalkulatora na naszej stronie.

Czym jest oprawa?

W poligrafii za oprawę uznaje się sposób łączenia kart z okładką danej publikacji – książki, gazety, broszury, czy albumu. Oprawę mają również wyroby, które nie są zadrukowane, czyli na przykład zeszyty lub notesy. Wybierając oprawę, decyduje się o najistotniejszych aspektach wizualnych danego dzieła, takich jak: budowa wkładu, rodzaj okładki i połączenia pomiędzy tymi dwoma elementami.

  1. Wkład – kartki połączone ze sobą na różne sposoby: klejem, poprzez zszycie albo przy użyciu obu tych metod. Wkład może być jednoskładkowy albo wieloskładkowy.
  2. Składka – arkusz papieru, który został złożony raz albo wielokrotnie – z 4, 8, 12, 16, 20, 24 lub 32 stron.
  3. Okładka – wszystko, co znajduje się na zewnątrz wkładu i jest z nim trwale połączone. W poligrafii okładkę uznaje się obie okładziny – przednią i tylną.

Podział – oficjalny i nieoficjalny

Istnieje wiele rodzajów opraw, z czego najczęściej wybierana jest:

  • klejona – taka, w której kartki wkładu zostały połączone przy użyciu specjalnego kleju, przy czym klejeniu mogą być poddane zarówno luźne stronice, jak i całe wkłady (szyte lub klejone);
  • zeszytowa – nazywana zazwyczaj szytą, w której okładkę łączy się z wkładem za pomocą szycia; w tym przypadku okładka jest jednolita, a wkład zawsze jednoskładowy; kartki łączone są na zasadzie – pierwsza z ostatnią itd.

Warto dodać, że przy oprawie klejonej grzbiet książki jest płaski. Natomiast oprawa zeszytowa to jedyna metoda łączenia, dzięki której uzyskuje się grzbiet w formie krawędzi, inaczej nazywanej złamem. Oprawa klejona i zeszytowa są na tyle popularne, że pozostałe techniki łączenia są nazywane specjalnymi.

Inne rodzaje opraw

Poza tym wyróżnia się takie rodzaje opraw jak:

  • grzebieniowa – wykonana przy użyciu bindownicy i specjalnego grzebienia,
  • listwowa – kartki są luźne, a łączy się je za pomocą sprężynującej listwy,
  • pierścieniowa – zasada łączenia kartek jest podobna jak powyższych przypadkach z tym, że w tej oprawie wykorzystuje się specjalne pierścienie.

Oprawa spiralna – czym jest i kiedy ją stosować?

Oprawa nazywana spiralną (popra­­­­­­wnie: spiralową) pozwala łączyć arkusze, które składają się z luźnych kartek z otworami umieszczonymi na marginesie. Pomiędzy tymi otworami poprowadzony jest drut z zagięciem na końcach. Oprawę spiralową popularnie stosuje się do tworzenia kalendarzy, notesów, katalogów i materiałów reklamowych. Jej atutem jest niezwykle wytrzymałe złączenie. Ten rodzaj oprawy oferuje również nasza drukarnia książek, która działa w miejscowości Marki w okolicach Warszawy.


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps