Kobieta w swetrze czytająca książkę w twardej oprawie.
25 kwietnia 2019

Miękka a twarda oprawa – praktyczne argumenty za i przeciw


Miękka a twarda oprawa – praktyczne argumenty za i przeciw

Błędem jest myślenie, że działką każdego pisarza jest tylko pisanie. Doświadczony twórca wie, że wystukanie ostatniego zdania książki wcale nie oznacza końca pracy, a jedynie zmianę jej charakteru. Od tej chwili musi zająć się nowymi obowiązkami, takimi jak zlecenie korekty i redakcji tekstu, stworzenie okładki, wreszcie wydanie i promocja. Czekają go spotkania z fanami, występy w mediach, a najbardziej poczytni autorzy muszą zająć się również zleceniem kolejnego druku. Wiele działań oznacza konieczność podejmowania decyzji, przy czym trzeba odpowiedzieć na jedno ważne, ale to bardzo ważne pytanie – miękka czy twarda oprawa? Nasza drukarnia, która działa na terenie Warszawy i okolic, pomaga dokonać każdemu autorowi najlepszego – z jego punktu widzenia – wyboru.

Oprawa – orzech twardy do zgryzienia czy może bułka z masłem?

Wybór twardej lub miękkiej oprawy wpływa na wiele czynników. Do najważniejszych należy oczywiście estetyka, trwałość, wygoda czytania oraz koszt wydania książki. O ile kalkulator na naszej stronie od razu podaje cenę za druk w takiej i takiej wersji, to pozostałe kwestie trzeba rozstrzygnąć samodzielnie.

 1. Estetyka
  Choć zdania są podzielone, to trzeba przyznać, że twarda oprawa sprawia, że każde dzieło prezentuje się bardziej elegancko, niezależnie od swojego formatu. Taka książka stanowi rzeczywistą ozdobę biblioteczki, salonu lub kącika czytelniczego. Oprawa oraz grzbiet zachowują estetyczny wygląd na długo dzięki lepszej ochronie przed zaginaniem lub upadkiem.
 2. Trwałość
  W tej kwestii pozycje w twardej oprawie również wygrywają. Mają swój ciężar, ale oprawa działa tutaj jak zbroja – dzięki niej książka zachowuje estetykę na długo.
 3. Wygoda czytania
  Tutaj po raz pierwszy szala zwycięstwa przechyla się w stronę miękkich książek. Po pierwsze można je zabrać ze sobą wszędzie, a te w wersji kieszonkowej rzeczywiście schować do kieszeni – kurtki, torebki czy plecaka. Po drugie zaś są one zdecydowanie lżejsze, nie trzeba ich czytać, siedząc przy biurku, lecz wygodnie rozpierając się na fotelu.
 4. Koszt wydania książki
  Z tym podpunktem mamy remis, jako że druk książek w miękkiej oprawie jest zdecydowanie tańszy. Po takie rozwiązanie sięgają więc często debiutanci oraz wydawnictwa chcące wydrukować serię dla masowego odbiorcy. Wycenę druku poznasz, korzystając z kalkulatora na naszej stronie.

Autor musi zdecydować, które czynniki są dla niego priorytetowe – atrakcyjny wygląd i wysoka wytrzymałość książki czy może wygoda lektury, a do tego niższe koszty wydania.

Cechy szczególne twardej i miękkiej oprawy

Przy okazji warto poznać poszczególne rodzaje twardych i miękkich opraw książkowych. Do tych pierwszych należą:

 • architektoniczne – okładziny, czyli przednia i tylna część okładki, łączy się za pomocą grzbietu i listewek dystansujących,
 • kanałowe – okładka składa się z kartonu, który ma wyglądem przypominać płótno, a całość zostaje połączona za pomocą metalowego kanału,

Z kolei wśród okładek miękkich wymienia się:

 • klejone – najbardziej popularne i bardzo szybkie w wykonaniu,
 • szyte – na przykład przy użyciu nici termoplastycznych,
 • grzebieniowe – czyli inaczej bindowane, połączone przy pomocy specjalnych dziurek,
 • listwowa – odmiana okładki specjalnej, w której kartki są połączone listwą.

Korzystając z oferty naszej drukarni, możesz uzyskać profesjonalne doradztwo w dziedzinie druku książek. Zachęcamy do kontaktu klientów z Warszawy i okolic.


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps