Wycena druku książek zależy od wielu elementów, które trzeba sprawdzić w analizie całościowych kosztów.
25 lipca 2019

„Napiszę i wydam książkę!” Czyli czego nie robić i jakie główne koszty czekają potencjalnego twórcę?


„Napiszę i wydam książkę!” Czyli czego nie robić i jakie główne koszty czekają potencjalnego twórcę?

Opublikowanie książki wydaje się dzisiaj dziecinnie proste. Gdy dzieło już gotowe i pierwsze emocje po jego ukończeniu opadną, czas na trzeźwą kalkulację. Autorzy, zwłaszcza początkujący, zastanawiają się, czy w ogóle warto decydować się na upublicznienie swojej twórczości. Odpowiedzi na to pytanie nie może udzielić nawet najbardziej doświadczony wydawca. Dlaczego? Gusta czytelników są zmienne i różnorodne. Nie istnieje jedna recepta na literacki sukces. Można za to wyróżnić kilka istotnych błędów, przed którymi lepiej się wystrzegać, chcąc wydać książkę.

Zapraszamy do zapoznania się z listą przydatnych wskazówek oraz opisem elementów, od których zależy wycena druku książek!

Siedem grzechów głównych pisarzy

Oto jedne z najczęściej popełnianych błędów przez pisarzy, którzy wydają swoje dzieło w ramach self-publishingu.

Rezygnacja z redakcji

Wielu twórców jest niemalże zakochanych w swoich dziełach. Uważają je za perfekcyjne, dlatego wszelkie zmiany traktują jako zło konieczne. Tymczasem dzięki dobrej redakcji książka staje się łatwiejsza w odbiorze. To jedyny sposób na to, aby wyeliminować błędy gramatyczne, stylistyczne, czy logiczne!

Unikanie korekty

Ta czynność zakłada ponowne sprawdzenie tekstu, tym razem pod kątem literówek, ortografii, interpunkcji itp. Warto skorzystać z tej usługi, jako że niektóre pomyłki mogą być wręcz ośmieszające, a ponowny druk generuje dodatkowe koszty.

Zniechęcająca okładka

Wizualny projekt książki należy koniecznie powierzyć grafikowi. Podobnie warto skorzystać z usług profesjonalnej drukarni, która zadba o odpowiedni format i przykuwający uwagę grzbiet.

Zbyt mała grupa odbiorców

Dotyczy to sytuacji, w której autor chce zarobić na swojej publikacji. Podobnie jak w przypadku każdego innego produktu, również i tutaj działa prawo popytu i podaży. Im większy popyt (minimum to kilka, a nawet kilkanaście tysięcy odbiorców), tym większe zyski. Proste, ale nie zawsze zrozumiałe.

Brak reklamy

Self-publisher, a nierzadko również pisarz współpracujący z wydawnictwem, musi samodzielnie zadbać o to, aby przyciągnąć odbiorców. Z pomocą przychodzą media, zwłaszcza społecznościowe, a także spotkania z czytelnikami, wieczorki literackie i targi książki.

Brak zaplanowania i zaangażowania

Samodzielne wydanie książki oznacza więcej niezależności kosztem czasu i wysiłków. Autor musi pamiętać o wielu aspektach, w tym o zarezerwowaniu miejsca w magazynie, a także o wysyłce. Oczywiście te dwie czynności można zlecić odpowiednim firmom.

Czy wybór drukarni jest ważny?

Planując wydanie książki, należy koniecznie wybrać sprawdzoną drukarnię. Istotna jest różnorodna oferta, wysoka jakość stosowanych materiałów i rozwiązań, a także obsługa na wysokim poziomie. Firma powinna doradzić najlepszą opcję przy budżecie, jaki posiada klient. Jeśli szukasz drukarni w Warszawie, która zapewnia usługi na wysokim poziomie, zapoznaj się z naszą ofertą. Koszt wydania książki sprawdzisz w szybki i wygodny sposób, korzystając z kalkulatora na tej stronie. Zapraszamy do kontaktu!


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps