Grzbiet, składka, grzbietówka… Czyli wyjaśniamy podstawowe pojęcia związane z drukiem książek
28 grudnia 2018

Grzbiet, składka, grzbietówka… Czyli wyjaśniamy podstawowe pojęcia związane z drukiem książek


Definicja arkusza wydawniczego

Arkusz wydawniczy to jednostka miary obliczania objętości całego materiału (dostarczonego zarówno przez wydawcę, jak i autora) w publikacji. Zawiera 40 000 znaków, 700 wierszy poezji lub 3000 cm2 grafik.

Co oznacza DTP?

DTP to skrót pochodzący od angielskiego „desktop publishing”, który oznacza zakres prac związanych z komputerowym przygotowaniem materiałów do druku, czyli m.in. wprowadzeniem tekstu i obrazu do komputera oraz ich indywidualną obróbką, zaprojektowaniem stron, wykonaniem składu i łamania, naniesieniem korekty, przygotowaniem grafiki, a także plików PDF dla drukarni.

DTP zajmuje się nie tylko samym obrazem, lecz również kształtem podłoża, w tym również niezadrukowanych opakowań czy innych wycinanych z kartonu, papieru oraz folii samoprzylepnej form i kształtów.

Czym się różni grzbiet książki od grzbietówki?

Grzbietem nazywamy bok książki od strony zszycia arkuszy. Rozróżnia się grzbiety płaskie, zaokrąglone oraz oporkowe (czyli zazwyczaj zaokrąglone i dodatkowo odgięte na zewnątrz).

Grzbietówka jest to natomiast kartonowy (dawniej drewniany) pasek, który stosuje się jako wewnętrzne usztywnienie grzbietu tomu podczas jego oprawiania. Dzięki jej zastosowaniu po otwarciu dzieła grzbiet nie przylega do bloku, zapobiegając jego pękaniu. Pojęciem tym często nazywa się również sam karton wykorzystywany do tworzenia grzbietówki.

Co oznacza offset?

Offset to odmiana techniki płaskiego druku, która polega na przeniesieniu farby z formy na gumowy cylinder, a potem na papier (tzw. pośredni wydruk). To jedna z najczęściej stosowanych technik poligraficznych. Można ją podzielić na dwa rodzaje: offsetowy druk arkuszowy, w którym podłożem jest arkusz, a także offsetowy druk zwojowy (rolowy) z podłożem w postaci zwoju.

Wydruk rolowy dzieli się z kolei na techniki coldset (tzw. offset na zimno), w którym farba jest wsiąkana w papier, oraz heatset (offset na gorąco) z farbą utrwalaną przez wsiąkanie w papier, a następnie odparowanie w wysokiej temperaturze. Druk zwojowy jest używany do wysokonakładowych publikacji, przede wszystkim czasopism i gazet. Do wydania wydawnictw wyższej jakości (na papierze kredowanym oraz kalandrowanym) zwykle stosuje się technikę heatset.

Składka arkuszowa książki – co to jest?

Składka to arkusz papieru zadrukowany i złożony jedno lub wielokrotnie, zazwyczaj większy niż rozmiar pojedynczej kartki w już opublikowanej książce. Po obustronnym zadrukowaniu jest on składany kilka razy, aby po obcięciu spadów otrzymać rozmiar gotowej publikacji. Składka złożona ma zazwyczaj 4, 8, 12, 16, 20 albo 32 stronice i jest zwykle zespalana nićmi, rzadziej do tego celu wykorzystuje się drut.

Mamy nadzieję, że choć trochę rozwialiśmy wątpliwości dotyczące najpopularniejszych określeń w branży drukarskiej. Jeśli jednak masz jeszcze dodatkowe pytania – koniecznie skontaktuj się z nami!


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps