Otwarta książka na stole na tle półek w bibliotece.
10 Grudnia 2019

Postanowienie na Nowy Rok: wydać książkę! Co warto zaplanować już teraz?


Postanowienie na Nowy Rok: wydać książkę! Co warto zaplanować już teraz?

Wraz z nadejściem Nowego Roku nadchodzą również noworoczne postanowienia. Osobom, które ciągle jeszcze piszą do szuflady, proponujemy następujące postanowienie: wydać własną książkę! Wykonanie tego postanowienia warto jednak zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. O jakich krokach należy koniecznie pamiętać?

Po pierwsze – strategia

Gdy dzieło zostanie skończone, czas nadać mu odpowiedniej formy. Każda książka jest skierowana do określonej grupy odbiorców. To właśnie o nich należy pomyśleć w pierwszej kolejności – pozwala to na stworzenie atrakcyjnej okładki oraz dopasowanej formy promocji. Trzeba podjąć decyzję dotyczącą tego, czy chce się podjąć współpracę z redakcją lub zdecydować na self-publishing. Ta druga opcja zapewnia więcej swobody oraz zdecydowanie wyższe zyski. Wymaga jednak zaangażowania ze strony autora, który musi na własną rękę kontaktować się z księgarniami, a do tego znaleźć odpowiednie osoby do wykonania korekty, redakcji, zaprojektowania okładki oraz oczywiście wydrukowania książki.

Po drugie – koszty i kwestie formalne

Nadszedł czas na dokładne zaplanowanie budżetu. Najlepiej wypisać poszczególne kroki wraz z uwzględnieniem kosztów oraz terminów wykonania zadań. Zawsze należy mieć pewien margines czasu – mogą wystąpić błędy czy opóźnienia w realizacji zleceń. Dzięki dokładnemu planowi wyznaczysz przybliżoną datę premiery oraz rozpoczęcia reklamy. Poza tym nie zapominaj o dopełnieniu formalności, takich jak np. wystąpienie o numer ISBN. Służy do identyfikacji książek i jest wymagany przez niemal wszystkie księgarnie.

Redakcja i korekta

Są one często niezbędne do tego, aby książkę dobrze się czytało. Redaktor podpowie, które fragmenty należy poprawić, aby czytelnik zrozumiał przekaz autora. Zasugeruje, które wątki warto rozwinąć, a z których rozdziałów lepiej zrezygnować. Z kolei korektor „doszlifuje” tekst pod kątem językowym. Dzięki tym dwóm etapom można mieć pewność, że treść zostanie dopracowana do perfekcji. O redakcji i korekcie powinny w szczególności pamiętać te osoby, które decydują się na self-publishing.

Skład i okładka

Gdy treść przeszła przez wszystkie niezbędne poprawki, czas na nadanie jej odpowiedniej formy. Złożenie książki (https://drukksiazek.pl/produkt/ksiazka-w-oprawie-twardej-klejonej/) to czynność, którą można wykonać samodzielnie, korzystając z dedykowanych do tego programów komputerowych. Dla zaoszczędzenia czasu wystarczy zlecić to zadanie ekspertom. Projekt okładki należy koniecznie powierzyć doświadczonemu grafikowi. Po złożeniu książki wraz z okładką warto wykonać jeszcze jedną, kontrolną korektę.

Drukowanie książki

Czas na długo wyczekiwany moment, czyli ujrzenie własnej, wydrukowanej książki. Zaleca się skorzystanie z druku próbnego, który pozwoli upewnić się, że projekt został dobrze wykonany. Koniecznie należy również skonsultować swój wybór dotyczący papieru i okładki z profesjonalistami, na przykład z pracownikami naszej drukarni w Warszawie. Zapraszamy!

 


 


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps