Drukowanie arkuszy papieru w prasie drukarskiej.
14 maja 2019

Wyjaśniamy tajemnicze pojęcie: prepress-press-postpress


Wyjaśniamy tajemnicze pojęcie: prepress-press-postpress

Świata poligrafii i druku często stanowi dla laika „czarną magię”. W końcu to bardzo wymagające branże, w których fachowcy posługują się specyficznym żargonem. Jednym z określeń, które mogą wprawiać w zakłopotanie, jest prepress-press-postpress. Najogólniej mówi się, że są to trzy kluczowe etapy przygotowania dzieła do druku, czyli zadbanie o różne elementy wyrobu poligraficznego. W przypadku książki będzie to na przykład grzbiet, przy plakacie – format, a przy ulotce – czytelny układ tekstu. Czym odznacza się prepress, press i postpress oraz jakie czynności wchodzą w ich zakres?

Zacznijmy od prepress

Wszystko zaczyna się od złożenia zamówienia przez klienta. Wraz z doradcą ustala on szczegóły dotyczące formatu, rodzaju papieru, sposobu zadruku, a także liczby egzemplarzy. Od tych właśnie elementów zależy to, ile kosztuje wydrukowanie książki. Oprócz tego zamawiający i wykonawca ustalają najlepszą technikę druku. Profesjonalna drukarnia zapewnia klientowi szerokie możliwości wyboru w tym zakresie. Jeśli chodzi o poszczególne czynności prepressu, to należy do nich:

  • wprowadzenie tekstu do komputera,
  • opracowanie elementów graficznych,
  • projekt stron,
  • stworzenie makiety,
  • konwersacja pliku do formatu PostScript,
  • wydruk próbny,
  • naniesienie odpowiednich zmian.

Oczywiście to tylko kilka z wielu czynności, jakie należy wykonać na tym etapie druku książki lub innego medium. Ta faza jest niezwykle ważna, jako że to od niej zależy, czy efekt spełni oczekiwania zamawiającego. Wówczas szacowany jest również koszt wydania. Nasza drukarnia pozwala składać zamówienia online poprzez formularz, w którym podawane są dane na temat wyrobu oraz jego dokładna wycena (https://drukksiazek.pl/produkt/ksiazka-w-oprawie-twardej-klejonej/).

Czas przystąpić do dzieła

Kolejnym krokiem jest drukowanie, czyli po prostu press. Istnieje wiele różnych sposobów klasyfikacji technik drukowania. Za najbardziej podstawowy można uznać podział na druk tradycyjny, cyfrowy oraz biurowy. Ten pierwszy jest realizowany przy użyciu maszyny przeznaczonej do zleceń o wysokim nakładzie. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jego typów jest offset. Druk cyfrowy sprawdza się, gdy liczba egzemplarzy jest niewielka, a czas realizacji zlecenia – krótki. Z kolei wydruk biurowy służy głównie do wykonywania druków próbnych i podręcznych w fazie prepressu. Oprócz samej czynności druku na tym etapie drukarz musi również przygotować maszynę, a także pociąć i uporządkować arkusze. Od wyboru techniki zależy ostateczny koszt wydania książki.

Na czym polega postpress?

Postpress to wszystkie prace związane z wykończeniem danego dzieła. Może być to łączenie, klejenie, składanie, wycinanie, krojenie i wiele innych czynności, w tym również zabezpieczenie wydruku przed niszczeniem się. Wszystko zależy od pierwotnego pomysłu i projektu wyrobu. Można więc powiedzieć, że najważniejszym elementem całego procesu jest przygotowanie, czyli prepress. Dobra drukarnia informuje o tym fakcie klienta, gdy ten składa zamówienie. Drukowanie to czynność wieloetapowa i skomplikowana. Dlatego w tej kwestii warto zaufać profesjonalistom. Polecamy skorzystanie z usług naszej firmy w Warszawie. Posiadamy zróżnicowaną ofertę, a bezpłatny kalkulator na naszej stronie pozwala już na początku oszacować koszt wydania książki.


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps