Otwarty laptop oparty o stos ułożony z książek.
4 sierpnia 2019

Przygotowanie pliku do druku książki – krok po kroku


Przygotowanie pliku do druku książki – krok po kroku

Druk książki to czynność wieloetapowa. Każdy autor powinien otrzymać w tym zakresie profesjonalne doradztwo ze strony drukarni. W naszym oddziale w Warszawie klienci mogą liczyć na kompleksowe wsparcie, dzięki czemu efekt pracy zawsze spełnia stawiane oczekiwania. Pokazujemy, jak wyglądają wszystkie etapy przygotowania pliku do druku książki.

DTP – co to w ogóle jest?

Prace przygotowawcze związane z wydrukiem publikacji przebiegają głównie przy użyciu komputera. Zespół tych wszystkich czynności jest nazywany DTP, co stanowi skrót od desktop publishing. Przykładowe zadania wykonywane na tym etapie to:

  • złożenie tekstu,
  • opracowanie grafik,
  • łamanie stron, czyli pełne opracowanie wyglądu każdej strony,
  • ewentualne poprawki redaktora, korektora lub grafika.

Należy również ustalić detale dotyczące podłoża i techniki wydrukowania. Nasi specjaliści pomogą zadbać o szczegóły, aby rezultat był w pełni zgodny z projektem typograficznym. Na sam koniec pozostaje zapisanie pliku w odpowiednim formacie (PDF) i przesłanie gotowej publikacji do drukarni.

Jak przygotować tekst?

Do obróbki pliku stosuje się profesjonalne oprogramowanie komputerowe. Jednym z najczęściej polecanych są aplikacje od firmy Adobe.

Przygotowanie pliku zaczyna się od określenia przestrzeni kolorów CMYK. Dzięki temu barwy wydruku będą rzeczywiście zgodne z tym, co widoczne na monitorze. Potem nadchodzi czas na wybór formatu, następnie określenie marginesów i tzw. spadów. To zadrukowany obszar, usuwany po docięciu, dzięki któremu nie pojawiają się białe prześwity.

Projektując wygląd każdej strony, trzeba skupić się na czytelności przekazu. Dopiero w dalszej kolejności powinno myśleć się nad tym, aby estetycznie zaprezentować grafikę. Tekst zaleca się zamienić na krzywe. Można poeksperymentować z odstępami pomiędzy wierszami (interlinia) lub literami (kerning), aby zapewnić dobrą czytelność tekstu. Minimalna wielkość spadów to zazwyczaj 5 milimetrów.

Co z okładką?

Czytelnik często ocenia książkę właśnie po okładce. Trzeba zadbać o to, aby prezentowała się estetycznie i zachęcająco. Plik z okładką należy również przygotować w przestrzeni barwnej CMYK oraz zapisać w formacie PDF. Grafiki powinny być dostosowane do formatu brutto, czyli przed obcięciem. Należy pamiętać o tym, że jedyne dopuszczalne znaki drukarskie to linie cięcia. Dla dobrej jakości druku ważne jest zachowanie rozdzielczości na poziomie co najmniej 300 dpi. Na sam koniec warto pamiętać, żeby szczegółowo opisać każdy plik.

Profesjonalna pomoc

To nie koniec prac, jakie trzeba wykonać przed wysłaniem pliku do druku. Osoby nieposiadające doświadczenia w dziedzinie poligrafii, powinny skorzystać ze wsparcia ekspertów.

Serdecznie zapraszamy do skonsultowania się z naszymi pracownikami. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w branży, a dowodem naszej jakości jest szerokie grono zadowolonych klientów. Na stronie udostępniamy kalkulator, dzięki któremu można od razu dowiedzieć się, ile kosztuje wydrukowanie książki. Pozostaje tylko działać. Nic prostszego!


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps