Wybór wzorników kolorów. Paleta kolorystyczna trzymana w dłoniach.
4 listopada 2019

RGB, CMYK, Pantone, czyli trochę o kolorach w druku książek


RGB, CMYK, Pantone, czyli trochę o kolorach w druku książek

Niezwykle istotnym pojęciem w grafice komputerowej jest przestrzeń kolorystyczna. Dzięki jej dopasowaniu projekt po druku prezentuje się dokładnie tak, jak na ekranie komputera. Dlatego pracę w programie graficznym należy zacząć od odpowiedniego ustawienia barw. Do wyboru są trzy opcje: RGB, CMYK i Pantone. Jakie są charakterystyczne cechy każdej z nich?

RGB – Red, Green, Blue

To skrót od trzech kolorów, które wchodzą w jej skład: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Te barwy można mieszać, otrzymując tym samym różne odcienie. Przestrzeń RGB jest stosowana w urządzeniach z wyświetlaczem, takich jak:

  • laptopy,
  • tablety,
  • oraz smartfony.

Zdjęcia zrobione np. aparatem na komputerze występują zazwyczaj w RGB. Dlatego przed drukiem należy dokonać zmiany na przestrzeń CMYK. Jeśli zapomni się o tym szczególe, wówczas wydruk będzie nieco wyblakły. Warto przy tym pamiętać, że zakres RGB jest szerszy niż CMYK. Jeżeli podczas konwersji pewne kolory nie zostaną do siebie dopasowane, wówczas dojdzie do ich automatycznego usunięcia. Dlatego tak istotne jest korzystanie z przestrzeni CMYK od początku tworzenia projektu. Charakterystyczną cechą RGB jest to, że poprzez łączenie jej podstawowych kolorów nie można uzyskać idealnej czerni. Na urządzeniach jest on wyświetlany dopiero poprzez wyłączenie diod.

CMYK – idealny do druku

Nazwa tej przestrzeni również pochodzi od pierwszych liter kolorów, które ją tworzą – Cyan (cyjan), Magenta (magenta), Yellow (żółty) i Keycolour, który można przetłumaczyć jako kolor kluczowy, czyli czerń. Dodano ją ze względu na to, że połączenie poprzednich nie pozwala na otrzymanie czystej czerni. Podczas druku (https://drukksiazek.pl/produkt/ksiazka-w-oprawie-twardej-klejonej/) podłoże jest pokrywane niewielkimi kropkami, z których każda jest w pełni nasycona określoną barwą. Punkty mają różne rozmiary oraz są umieszczane w różnej gęstości. W ten sposób uzyskuje się określone nasycenie. CMYK to gwarancja wyrazistości i dobrego odwzorowania przy jednocześnie przystępnej cenie druku.

Pantone – gdy liczy się najwyższa jakość

Pantone to nazwa jednego z najbardziej znanych przedsiębiorstw w dziedzinie poligrafii. To także zestaw barw stworzonych przez tę właśnie markę. Wyróżniają się one tym, że są jednorodne – każda z nich to osobna farba, nie zaś ich mieszanka. Korzystając z przestrzeni Pantone, można uzyskać nawet awangardowe kolory, takie jak złoto, srebro czy odcienie neonowe. Doskonale nadaje się również do odwzorowania naturalnie występujących barw.

Skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów

Wybór odpowiedniej przestrzeni może sprawić problem osobom, które nie są zawodowo związane z poligrafią. W takim wypadku warto skorzystać z doradztwa ekspertów. Możesz uzyskać je poprzez kontakt z pracownikami naszej drukarni. Na tej stronie sprawdzisz również, ile kosztuje wydrukowanie książki – w tym celu wypróbuj specjalny kalkulator.

 


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps