Czym różnią się poszczególne oprawy książek?
11 stycznia 2019

Czym różnią się poszczególne oprawy książek?


Czym różnią się poszczególne oprawy książek?

Własna książka każdemu autorowi powinna dostarczać satysfakcji i być powodem do dumy. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że samo napisanie dzieła – choć często wymaga ogromnego trudu i wielu miesięcy pisarskiego wysiłku – nie jest jeszcze końcem pracy. Przed autorem – ewentualnie jego wydawcą – kolejne trudne zadanie – druk i cała procedura związana z pojawieniem się książki na rynku.
Obecnie o sprzedaży produktu w ogromnym stopniu decyduje udany marketing – dotyczy to również literatury. Tym, co zwraca uwagę potencjalnego klienta, nie zawsze jest pochlebna recenzja czy znane nazwisko autora. Wiele osób równie mocno ceni sobie efektowne wydanie książki, które będzie dobrze prezentowało się na półce domowej biblioteczki.
Dlatego należy zadbać o to, by publikacja – poza ciekawą treścią – wyróżniała się również atrakcyjnym wydaniem i odpowiednią okładką. W tym celu trzeba zaufać profesjonalistom, którzy doradzą oprawę książki adekwatną do jej objętości, charakteru oraz posiadanego budżetu. Na jaką oprawę może zdecydować się wydawca?

Książka w oprawie zeszytowej

Będzie najlepszym wyjściem w przypadku publikacji o niewielkiej objętości (maksymalnie 76 stron + 4 strony okładki) oraz relatywnie niskiego budżetu. Wszystko dlatego, iż oprawy zeszytowe należą do najtańszych. W pewnych sytuacjach (foldery, tomiki poezji, śpiewniki i inne) oprawa zeszytowa góruje nad bardziej ekskluzywnymi formami składu, gdyż jest bardzo wygodna w użytkowaniu przy zapewnieniu odpowiedniej trwałości.

Książka klejona w oprawie miękkiej

Jej zaletą jest możliwość wykonania niezależnie od przyjętego nakładu. Jest znacznie tańsza niż np. oprawa twarda szyto-klejona, dlatego bardzo często wykorzystuje się ją przy produkcji wielkich nakładów – np. lektur, podręczników szkolnych, literatury popularnej itp. W ten sposób możemy oprawić blok książki o maksymalnej grubości 50 mm.

Książka klejona w oprawie twardej

Pozycje w twardej oprawie mają bardziej prestiżowy charakter, przez co znacznie lepiej nadają się np. na prezent dla bliskiej osoby. Jednocześnie ten rodzaj zapewnia lepszą ochronę książki nawet przy intensywnej eksploatacji. Stosowana jest specjalna tekstura introligatorska o grubości od 2 do 3 mm, która z zewnątrz może zostać oklejona np. skórą lub papierem. Maksymalna grubość bloku do oprawy twardej klejonej wynosi 50 mm.

Książka szyto-klejona oprawa miękka

Jest to ulepszona wersja miękkiej oprawy klejonej, a przez to nieco droższa od niej, ale i bardziej wytrzymała. Charakteryzuje się podobnym przygotowaniem bloku jak w przypadku opraw szytych, jednak okładka książki nadal pozostaje miękka, choć istnieje możliwość jej uszlachetnienia.

Książka szyto-klejona w oprawie twardej

Zdecydowanie najbardziej prestiżowa forma oprawy książki dostępna na rynku. Szyto-klejony grzbiet zapewnia optymalną wytrzymałość bloku, a twarda okładka dodaje publikacji ponadczasowej elegancji. Warto po nią sięgnąć w przypadku książek kupowanych na prezent, gdyż gruba introligatorska tektura, uszlachetniona np. skórą, zawsze efektownie prezentuje się na półce. Maksymalna grubość bloku w tej oprawie wynosi 50 mm.

Książka w oprawie spiralnej

Daje szerokie możliwości w zakresie personalizacji. Maksymalna grubość spirali wynosi 30 mm, zaś jej kolor może zostać dobrany indywidualnie. Może być zarówno papierowa, jak i wykonana ze specjalnego tworzywa sztucznego. Tego rodzaju oprawy doskonale sprawdzają się w przypadku katalogów, kalendarzy, notatników oraz folderów reklamowych czy wielu innych publikacji.


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps