Książki w bibliotece ułożone w kształt okręgu.
26 listopada 2019

Spis wydawniczy, rękopis, maszynopis – mini-słownik początkującego autora książek


Spis wydawniczy, rękopis, maszynopis – mini-słownik początkującego autora książek

Niezależnie od tego, jak profesjonalnym wsparciem oraz zapleczem dysponuje dana drukarnia, każdy początkujący autor powinien znać podstawowe zwroty związane z wydrukiem książek. Do takich należy m.in. spis wydawniczy, rękopis, maszynopis i kilka innych. Co oznaczają te poszczególne zwroty? Wyjaśnienie przedstawiamy w poniższym artykule.

Materiały i procesy wydawnicze

Poligrafia nie istniałaby bez dwóch elementów – materiałów wydawniczych oraz procesów wydawniczych. To pierwsze określenie odnosi się do materiałów, które są niezbędne do wytworzenia publikacji. Mowa zatem o maszynopisach, odbitkach, szkicach i innych nośnikach, na których autorzy zapisują swoje dzieła. Z kolei za procesy wydawnicze uznaje się wszelkie czynności, które pozwalają na uzyskanie wyrobu poligraficznego w określonej formie.

Rękopis i rodzaje maszynopisów

Mianem rękopisu określa się każdą treść, która została napisana ręcznie. Z kolei maszynopis to materiał zapisany na podłożu za pomocą maszyny do pisania. Powinien być on odpowiednio przygotowany, tj. sprawdzony, dopasowany pod kątem łamania i składania, z uwzględnieniem wszystkich wzorów niezbędnych do wykonania wydruku zgodnie z założeniami. Wyróżnia się maszynopisy jednolite oraz niejednolite – te pierwsze są takie same pod kątem treści, tzn. składają się z samego tekstu, tabeli lub wzorów. Maszynopisy niejednolite zawierają różnorodne elementy.

Z czego składa się książka i stronica?

Każda tego rodzaju publikacja zaczyna się od początkowych stronic, czyli zadrukowanych lub niezadrukowanych arkuszy papieru o określonym formacie. Początek może stanowić albo tytułowa dwójka albo czwórka. Książka ma również tytuł i czasami podtytuł – oba te elementy znajdują się na samym początku. Tekst jest podzielony na wiersze, spośród których wyróżnia się wiersz akapitowy, czyli rozpoczynający dany akapit oraz końcowy, czyli kończący dany ustęp. Stronice występują w określonym porządku, który jest wyznaczany przez paginę – liczbę wskazującą na kolejność. W książkach często można spotkać się również z przypisami, czyli dodatkowymi objaśnieniami ze strony autora lub tłumacza, które w tekście są zaznaczone poprzez odsyłacze.

Rodzaje układu

Poszczególne elementy publikacji są rozmieszczone w określony sposób – mowa tutaj o układzie graficznym, który można inaczej określić mianem kompozycji. Istnieją różne rodzaje układów, z czego najbardziej popularnym są: kompozycja asymetryczna lub symetryczna. Ta pierwsza występuje wtedy, gdy tekst i elementy graficzne nie posiadają wspólnej osi symetrii. Z kolei w drugim wymienionym, wszystkie poszczególne elementy są umieszczone w blokach układanych w symetryczny sposób względem osi. Istnieje również układ klasyczny, w którym poszczególne strony są składane ze sobą na zasadzie odbicia lustrzanego. Z kolei w przypadku kompozycji chorągiewkowej jeden blok jest pionowy, podczas gdy sąsiedni posiada nieregularną budowę.

Skorzystaj ze wsparcia ekspertów

W naszej drukarni możesz zawsze liczyć na profesjonalne doradztwo. W razie pytań zapraszamy do skontaktowania się z naszymi przedstawicielami już teraz!

 


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps