Mężczyzna wyjmujący czytnik e-booków z półki z książkami.
15 kwietnia 2019

Czy warto wydawać książki w tradycyjnej formie, czy lepiej stawiać na e-booki?


Czy warto wydawać książki w tradycyjnej formie, czy lepiej stawiać na e-booki?

Tradycyjnie, czyli w formie drukowanej, a może z duchem czasu – w wersji elektronicznej? Przed tym dylematem staje każdy, kto zamierza wydać książkę. Te dwa rozwiązania różnią się w zasadzie wszystkim. Jakie są wady i zalety każdego z nich? Jako doświadczona drukarnia książek omawiamy czynniki, nad którymi powinien zastanowić się każdy pisarz. Koszt wydania książki jak zwykle sprawdzisz na naszej stronie – wystarczy, że podasz odpowiednie informacje do kalkulatora.

E-book – dlaczego warto go wybrać?

Wydanie książki w wersji elektronicznej posiada takie zalety jak:

 • niższa cena – odpadają koszty związane z przygotowaniem książki do druku, samym drukiem oraz przechowywaniem gotowych produktów,
 • ekologiczność – do wydania takiej pozycji nie wykorzystuje się żadnych surowców,
 • odpowiedź na oczekiwania odbiorców – coraz więcej czytelników sięga po książki w wersji cyfrowej, a nie analogowej.

Ten pierwszy atut ma szczególne znaczenie dla początkujących pisarzy, którzy chcą ograniczyć wydatki związane z drukiem. Należy jednak pamiętać o wyższym podatku VAT w przypadku e-booków, który wynosi standardowo 23 proc., podczas gdy w przypadku książek jest to 8 proc. Wycena e-książki nie jest zatem aż tak mniejsza niż przy zdecydowaniu się na jej wydrukowanie. Ponadto cyfrowe dzieła pisarskie mają kilka istotnych wad. Do najważniejszych należy:

 • konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu do ich przeczytania – najlepiej czytnika, który kosztuje co najmniej kilkaset złotych,
 • mała popularność tej formy odbioru – według statystyk największymi czytelnikami są osoby mające więcej niż 40 lat, a w tej grupie wiekowej stosowanie nowoczesnych urządzeń nie jest aż tak popularne, lepiej zdecydować się na wydrukowanie książki,
 • ryzyko niedbałego podejścia – czyli uznanie, że skoro obejdzie się bez druku, to tekst nie wymaga również korekty czy redakcji,
 • piractwo medialne – które nadal się zdarza pomimo zaostrzenia przepisów dotyczących praw autorskich i promowania legalnych sposobów korzystania z kultury.

Ponadto wydanie książki jedynie w formie elektronicznej nie pozwala czerpać radości, jaką odczuwają pisarze podziwiający… grzbiety swych dzieł na półce w biblioteczce.

Książka w tradycyjnej wersji

Karta tytułowa to jedna z pierwszych stron, na której znajduje się:

 • imię i nazwisko autora lub jego pseudonim,
 • personalia osób, dzięki którym doszło do wydania książki, w tym dane redaktorów, tłumaczy, ilustratorów itd.,
 • tytuł i ew. podtytuł,
 • nazwę wydawcy lub jego sygnet,
 • datę i miejsce wydania.

Wbrew temu, co powszechnie się sądzi, tytuł nie zawsze występował na początku dzieła. Przez długi czas, a w zasadzie aż do XV wieku, znajdował się on na końcu książki w tzw. kolofonie. Z greckiego oznacza to tyle, co „zwieńczenie dzieła” i oprócz informacji, jakie dzisiaj znajdują się na stronie tytułowej, zawierał on często krótkie podsumowanie, w którym pisarz wyrażał zadowolenie z wykonanej pracy.

Karta tytułowa a dwójka i czwórka tytułowa

Wielu z nas ocenia książkę po okładce, grzbiecie czy formacie. Atrakcyjna forma skutkuje zakupem, jednak tylko w przypadku dzieł na papierze, czekających na półce w bibliotece czy księgarni. Mówi się, że tylko druk sprawia, że książka ma duszę – czytelnik może wejść ztekstem w niemal fizyczny kontakt. Jednocześnie koszt wydania książki papierowej wcale nie musi być duży, wystarczy skorzystać z usług sprawdzonej drukarni. Pisarzom w Warszawie i okolicach polecamy wybór naszej oferty. Realizujemy zlecenia nawet na niewielką skalę, dzięki czemu Twoje dzieło może trafić z szuflady na półkę.

E-book i książka papierowa – jak to połączyć?

Te dwie formy wydawnicze niekoniecznie muszą się wykluczać. Można na przykład najpierw wydać e-booka, a gdy ten odniesie sukces, wówczas zlecić druk książki. Jeśli to papierowe dzieło zdobędzie popularność, to warto zastanowić się nie tylko nad dodrukiem, ale również przeniesieniem do formy cyfrowej. Korzystając z doradztwa naszej drukarni, znajdziesz opcję dopasowaną do Twoich oczekiwań. Działamy na terenie Warszawy i okolic. Skontaktuj się z nami już teraz w celu ustalenia szczegółów.


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps