Ruchome czcionki drukarskie w formie liter.
2 maja 2019

Trendy w typografii, a druk książki. Co warto wiedzieć?


Trendy w typografii, a druk książki. Co warto wiedzieć?

Moda – to pojęcie, które można kojarzyć nie tylko z ubraniami. Trendy dotyczą w zasadzie każdej dziedziny wytworzonej przez człowieka, w tym również literatury. Gusta czytelników zmieniają się nie tylko, jeśli chodzi o gatunki powieści, ale również sam wygląd dzieł. Jeśli chcesz, aby Twoja książka podobała się współczesnym odbiorcom, koniecznie zadbaj o czytelną, ale i modną typografię.

Czym jest typografia?

To pojęcie posiada co najmniej kilka znaczeń. Warto przedstawić je w porządku chronologicznym. Kilkaset lat temu tym mianem określano każdą drukarnię, potem zaś druk wypukły, który polegał na tworzeniu odbitek poprzez użycie wypukłych form, co przypominało nieco korzystanie z pieczątek. Dzisiaj pod pojęciem typografii rozumie się ogół czynności wykonywanych w celu zadbania o wizualny aspekt języka. Jest to więc zarówno projektowanie fontów komputerowych (tak też najczęściej rozumie się typografię), jak i planowanie grzbietu książki czy dobieranie jej formatu. Typografia nie ogranicza się tylko do druku. W końcu wiele jej produktów, choćby takich jak ozdobne fonty, znajduje zastosowanie głównie w przestrzeni cyfrowej. Typografia odnosi się również do dziedzin takich jak:

  • projektowanie stron internetowych,
  • poligrafia,
  • sztuka użytkowa.

Według jednej z najbardziej uniwersalnych definicji typografia to projektowanie, które ułatwia czytanie i odbiór. Przy wydawaniu książki niezbędne jest zadbanie o typografię, co na pewno zwiększy przyjemność z konsumpcji dzieła. Jakie trendy obowiązują w tej dziedzinie?

Minimalizm przede wszystkim

Już od dobrych kilku lat w Internecie króluje estetyka nazywana flat design, czyli projektowaniem płaskim. Polega ono na maksymalnym uproszczeniu i rezygnacji ze wszelkich dekoracji na rzecz przejrzystości i czytelności. Trend ten tłumaczy rosnącą popularność komputerowych fontów bezszeryfowych. To krój pisma, pierwotnie przeznaczony tylko do wyświetlania na ekranie, w którym nie występują ozdobniki. Dzisiaj coraz częściej sięgają po niego osoby chcące wydać książkę.

Retro fonty

Projektanci zapowiadają wielki powrót fontów stylizowanych na starodawne. Świetnie nadają się one do drukowania takich gatunków literatury jak list czy pamiętnik. Można śmiało stosować je w książkach – dzięki temu zapis jest ciekawszy i bardziej wiarygodny. Szczególnie popularne stają się fonty, które przypominają pismo odręczne. Powodzeniem cieszą się też podpisy kaligraficzne.

Wyróżnij się albo…

W tym roku coraz więcej grafików komputerowych skłania się ku wyborowi fontów, które wyróżniają się poprzez swój format, pogrubienie albo rzadko spotykane kształty. Używa się ich na przykład do oznakowania grzbietu książki. Taka pozycja wydawnicza odznacza się na półce i na pewno zainteresuje czytelnika.

Na co koniecznie zwrócić uwagę?

Przy tak wielu możliwościach, czyli fontach różniących się od siebie jak ogień i woda, warto pamiętać o tym, że tekst powinien być przede wszystkim czytelny dla odbiorcy. Decyduje o tym nie tylko czcionka komputerowa, ale również przejrzysty układ stron i wysoka jakość druku. Początkującym i doświadczonym twórcom polecamy usługi, jakie oferuje nasza drukarnia w Warszawie – zapewniamy profesjonalizm oraz szybką wycenę zlecenia. Już teraz przy użyciu kalkulatora możesz sprawdzić prawdopodobny koszt wydania książki (https://drukksiazek.pl/produkt/ksiazka-w-oprawie-miekkiej-klejonej/).


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps