Zalety cyfrowego druku książek
24 stycznia 2019

Zalety cyfrowego druku książek


Zalety cyfrowego druku książek

Teza, że wykorzystanie technologii cyfrowego druku zrewolucjonizowało branżę poligraficzną i wydawniczą, nie będzie żadnym nadużyciem, a jedynie stwierdzeniem doskonale znanego faktu. Druk cyfrowy jest tańszy, szybszy i bardziej ekonomiczny, lecz to nie wszystko. Zobacz, czym różni się druk cyfrowy od offsetowego i poznaj jego największe zalety w przypadku drukowania książek w dowolnych nakładach.

Czym różni się druk cyfrowy od tradycyjnych metod druku?

Podstawowa różnica pomiędzy drukiem cyfrowym, a tradycyjnym, tkwi w sposobie zapisywania tekstu. W przypadku druku metodą cyfrową tekst jest przekazywany w formie danych informatycznych i bezpośrednio przenoszony na papier, co znacznie ułatwia całą procedurę, wymiernie skracając czas drukowania.

Szybki czas realizacji

Podczas gdy tradycyjne metody druku wymagają przygotowywania specjalnej drukarskiej formy, druk cyfrowy zapewnia niemal natychmiastowe realizowanie zlecenia. Proces przygotowania do druku jest bardzo uproszczony i znacznie mniej kosztowny niż w przypadku druku offsetowego. Dodatkowo każdy pojedynczy wydruk możemy spersonalizować – tradycyjne metody drukarskie nie dają nam takich opcji.

Możliwość druku niskich nakładów

Podstawową wadą druku offsetowego jest fakt, iż druk książek w niskim nakładzie jest bardzo drogi – z uwagi na konieczność przygotowywania formy drukarskiej. Właśnie dlatego, większość drukarni realizuje zlecenia na druk offsetowy w nakładzie minimum kilkuset egzemplarzy.
W przypadku druku cyfrowego nie ma żadnych ograniczeń, a druk nawet pojedynczej sztuki publikacji nie generuje znacząco wyższych kosztów niż wydruk dużego nakładu. Dzięki temu istnieje możliwość zamówienia mniejszej liczby pozycji i wykonania dodruku w dowolnym momencie.

Oszczędność papieru i ograniczenie prac introligatorskich

Kolejną kategorią, w której druk cyfrowy deklasuje tradycyjne techniki drukarskie, jest zużycie makulatury. Wydruki cyfrowe generują bardzo duże oszczędności, jeśli chodzi o papier, co korzystnie przekłada się na cenę druku.
Znacznie szybciej i łatwiej przebiega również oprawa wydrukowanej książki. Maszyny cyfrowe drukują bowiem gotowe bloki książek, które natychmiast mogą trafić do oprawy, podczas gdy w druku offsetowym mamy do czynienia z drukowaniem na arkuszach, które następnie muszą zostać sfalcowane, a następnie zebrane w grzbiet. Proces ten znacznie wydłuża czas oprawy publikacji.

Dowolny rozkład stron kolorowych

W przypadku druku cyfrowego – inaczej niż przy druku offsetowym – istnieje możliwość dowolnego rozplanowania stron kolorowych – ilustracji, zdjęć itp. Zazwyczaj druk stron czarno-białych oraz kolorowych wykonywany jest na oddzielnych urządzeniach, które dzięki właściwemu skomunikowaniu ze sobą, umieszczają kolorowe wydruki w odpowiednich miejscach w książce.
To oczywiście jedynie niektóre z wielu mocnych stron druku cyfrowego. Zalet tego rodzaju technologii jest znacznie więcej, przez co druk cyfrowy stopniowo wypiera tradycyjne, bardziej czasochłonne i kosztowne metody drukarskie. Śmiało można stwierdzić, że możliwości, jakie generuje cyfrowa technologia druku, są wręcz nieograniczone.


Wróć do listy artykułów

Powered by MasterApps